Conform principiului One city – One app, Municipiul Iași intenționează să dezvolte o aplicație All-in-one, în care să grupeze toate aplicațiile necesare unui cetățean (rezident sau turist) pentru a relaționa cu orașul: relația cetățean – administrația publică, servicii publice, transport public, inclusiv e-ticketing, educație, sănătate, divertisment, turism etc.
![🧠](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td5/1.5/16/1f9e0.png)
Această aplicație este o componentă necesară în ecosistemul inteligent Smart City, reunind toate serviciile orașului și generând valoare pentru cetățeni.
![🏙️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t39/1.5/16/1f3d9.png)
Aplicația va avea și o secțiune de proximitate, „orașul de 15 minute”, unde, pe lângă serviciile publice din apropiere: centre de cartier, școli, grădinițe, spitale, stații de autobuz etc., comercianții privați își pot prezenta produsele și serviciile.
![ℹ️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t15/1.5/16/2139.png)
Datele deschise ale orașului, incluse în aplicație, vor furniza informații valoroase pentru cetățeni, le vor îmbunătăți calitatea vieții și vor genera plus-valoare.
![❓](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td3/1.5/16/2753.png)
Municipiul Iași este în căutarea unei denumiri atrăgătoare pentru această aplicație și invită cetățenii să voteze una dintre denumirile propuse sau să își transmită propria propunere.
![🟢](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t55/1.5/16/1f7e2.png)
Propuneri de denumire:
– My Iași
– Iași Smart City
– Iași Connect
– Iași CityLink
– Iași CityServe
– Iași Official
– alta – propunerea dumneavoastră