Calitatea aerului în Municipiul Iași s-a îmbunătățit constant în ultimii ani

Calitatea aerului în Municipiul Iași s-a îmbunătățit constant în ultimii ani, iar acest lucru este certificat de măsurătorile oficiale internaționale!
O dovedește un raport realizat de IQAir, care urmărește calitatea aerului la nivel mondial: https://www.iqair.com/us/world-air-quality-report
Studiul a analizat în mod special situația poluării cu particulele fine – PM 2,5, – în 7.812 orașe din 134 de țări, regiuni și teritorii.
Primele 100 de orașe cu cea mai gravă poluare atmosferică din lume, cu excepția unuia, se află în Asia, iar 83 dintre acestea sunt în India!
‼ În prezent, în Uniunea Europeană limitele anuale stabilite pentru PM 2,5 sunt de 25 de micrograme pe metru cub (µg/m³).
🇷🇴 În România, orașele cel mai afectate de poluarea cu PM 2,5 sunt:
– Târgu Mureș (locul 905 din cele 7.812 orașe – 24 µg/m³),
– Cluj-Napoca (locul 1.293 – 18,7 µg/m³),
– Suceava (locul 1.362 – 18,1 µg/m³),
– București (locul 1.583 – 16,1 µg/m³) și localitățile din jurul său (Voluntari, Chiajna, Chitila, Buftea, Popești-Leordeni, Jilava, Otopeni etc.).
🟢 Municipiul Iași (locul 1.888 – 14,1 µg/m³) apare în top la egalitate cu Sibiu (locul 1.889 – 14,1 µg/m³), cu indicatori ai poluării în scădere continuă în ultimii ani și care respectă normele Uniunii Europene!
Calitatea aerului în Municipiul Iași este monitorizată prin două stații (Podul de Piatră IS 01 și Decebal IS 02), care semnalează și eventualele depășiri ale nivelurilor normale de calitate a aerului. În ultimii ani numărul cumulat al depășirilor indicatorilor înregistrate de cele două stații a scăzut constant, de la 165 în 2018, 92 în 2019, 79 în 2020, 72 în 2021, până la 46 în 2023.
💚 Așa se face că, în prezent, indicatorii de poluare sunt în parametrii stabiliți de legislația românească și de cea europeană (care permit maxim 35 de depășiri pe an pe o stație de măsurare), după cum se poate constata în rapoartele realizate de Agenția pentru Protecția Mediului Iași, pe baza măsurătorilor oficiale!
🌳 Acest lucru se datorează în primul rând unui plan amplu și consistent de măsuri ambițioase, dar și costisitoare luate de Primăria Municipiului Iași, printre care: modernizarea sistemului centralizat de termoficare, modernizarea parcului de mijloace de transport în comun (achiziția de tramvaie și autobuze electrice) și a infrastructurii de transport, dar și de utilaje ale companiilor municipale (Salubris SA, Citadin SA etc.), campaniile de plantări și creșterea suprafeței spațiilor verzi, programele de curățenie și de spălare a străzilor etc.
🏭 Dacă particulele PM 10 provin în special din praf, iar indicatorii arată scăderea continuă a acestora în Municipiul Iași, particulele PM 2,5, tot în scădere evidentă, provin în special din sistemul de încălzire a populației prin centrale de apartament și din traficul rutier (poluarea cu pulberi produsă de pneurile mașinilor atât la oprirea acestora, cât și datorită arderilor incomplete).
În Municipiul Iași există în jur de 130.000 de locuințe, din care sub 30.000 sunt racordate la sistemul centralizat de termoficare, iar peste 100.000 au centrale individuale.
Măsurătorile oficiale arată că în timpul iernii concentrația de PM 2,5 este mai mare decât în timpul verii, iar aceasta din cauza emisiilor rezultate din arderea combustibililor folosiți pentru încălzirea locuințelor.
🚗 Pe de altă parte, potrivit datelor oficiale de la Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări – Ministerul Afacerilor Interne, la data de 31 decembrie 2023 erau 144.563 de autovehicule înmatriculate în Municipiul Iași.
Așa cum este evident și empiric, numărul autovehiculelor din Municipiul Iași a cunoscut o creștere spectaculoasă în ultimii ani. Astfel, în cursul anului 2016 în orașul nostru erau înmatriculate 88.000 de autovehicule.
Situația nu include cele câteva zeci de mii de autovehicule înmatriculate în alte județe și care aparțin fie studenților, fie unor familii care locuiesc efectiv în orașul nostru sau în comunele învecinate, dar care nu le-au înmatriculat pe Municipiul Iași. Unele estimări arată că numărul autovehiculelor aflate permanent în Iași (nu doar în tranzit) este de circa 180.000.
Dintre cele 108.581 de autovehicule deținute de persoane fizice și înmatriculate în Municipiul Iași, cu norma de poluare Euro 3 sau mai mică sunt 44.691 (41,16%). Din cele 35.982 de autovehicule înmatriculate de persoane juridice, cu norma de poluare Euro 3 sau mai mică sunt 10.710 sunt 29,76%.
Cumulat, în Municipiul Iași sunt înmatriculate 55.401 de autovehicule cu norma de poluare Euro 3 sau mai mică, respectiv 38,32%.