Municipiul lași are o suprafață totala cu spații verzi de 802 hectare

Potrivit ultimului raport oficial trimis de Primărie la Agenția pentru Protecția Mediului Iași, Municipiul lași are o suprafață totala cu spații verzi de 802 hectare, care cuprinde amenajare floricolă, suprafață înierbată, zona compactă de vegetație și pădure.
🏞️ Pe categorii de spaţii verzi (așa cum acestea sunt definite de Legea 24 / 2007 privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din intravilanul localităţilor), acestea sunt împărțite astfel:
🟢 spaţii verzi publice cu acces nelimitat: parcuri, grădini, scuaruri, fâşii plantate: 238,25 hectare – 8,2 metri pătrați / locuitor;
🟢 grădini botanice şi zoologice, muzee în aer liber, parcuri expoziţionale, zone ambientale şi de agrement pentru animalele dresate în spectacolele de circ: 73 hectare – 2,51 metri pătrați / locuitor;
🟢 cele aferente dotărilor publice: creşe, grădiniţe, şcoli, unităţi sanitare sau de protecţie socială, instituţii, edificii de cult, cimitire: 142,89 hectare – 4,92 metri pătrați / locuitor;
🟢 spaţii verzi pentru agrement: baze de agrement, poli de agrement, complexuri şi baze sportive: 14,34 hectare – 0,49 metri pătrați / locuitor;
🟢 spaţii verzi pentru protecţia lacurilor şi cursurilor de apă: 12,73 hectare – 0,44 metri pătrați / locuitor;
🟢 culoare de protecţie faţă de infrastructura tehnică: 66,78 hectare – 2,30 metri pătrați / locuitor;
🟢 păduri de agrement: 253,64 hectare – 8,74 metri pătrați / locuitor;
🟢 pepiniere şi sere: 0,37 hectare – 0,01 metri pătrați / locuitor;
🟩 TOTAL: 802 hectare – 27,61 metri pătrați / locuitor.
🏞️ „După cum am mai arătat, suprafața spațiilor verzi din orașul nostru a crescut constant în ultimii ani, astfel încât respectăm normele europene care recomandă un minimum de 26 de metri pătrați de locuitor. Nu ne oprim aici! Prin programul de plantări și împăduriri, precum și prin extinderea în continuare a intravilanului orașului nostru, ne dorim ca în următorii ani să depășim pragul de 30 de metri pătrați de spațiu verde de locuitor”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.