În viitorul apropiat, la Iași va fi deschis Consulatul Greciei

 Sala „Vasile Pogor” a Primăriei Municipiului Iași a găzduit întâlnirea unei delegații oficiale coordonate de Ambasada Regatului Țărilor de Jos în România și Consulatul din Iași, delegație condusă de domnul Alderman Ronald Buijt, viceprimarul orașului Rotterdam, și reprezentanți ai instituțiilor publice și private din Iași și județele învecinate implicate în gestionarea și plasarea forței de muncă din România în Olanda.
👷 Scopul mesei rotunde a fost îmbunătățirea colaborării dintre cele două state în susținerea oportunităților de angajare, informarea corectă și facilitarea accesului cetățenilor români pe piața muncii din Țările de Jos și, în particular, din Rotterdam.
„Deschis în urmă cu șapte luni, Consulatul Onorific al Regatului Țărilor de Jos la Iași, coordonat de doamna Amalia Georgescu, își confirmă astfel menirea de a contribui la dezvoltarea relaţiilor dintre Regatul Țărilor de Jos şi judeţele Regiunii Nord-Est în special în domeniile economic, comercial şi cultural.
Cred că acest Consulat olandez poate face o echipă frumoasă împreună cu celelalte consulate din orașul nostru, cu Primăria și celelalte instituții administrative și cu toți ceilalți actori din comunitatea ieșeană.
De altfel, se remarcă un interes crescut din partea statelor partenere pentru deschiderea de consulate onorifice în orașul nostru: în viitorul apropiat cel al Greciei se va adăuga consulatelor Țărilor de Jos, Republicii Kazahstan, Franței, Ungariei, Turciei și, desigur, Republicii Moldova, ceea ce confirmă importanța și buna imagine pe plan internațional ale orașului nostru!”, a transmis primarul Mihai Chirica.