FeaturedFluxNational

Săptămâna viitoare sunt prognozate temperaturi mai coborâte decât cele specifice

Meteorologii prognozează pentru săptămâna viitoare temperaturi mai coborâte decât cele specifice în această perioadă. Din 24 mertie şi până la jumătatea lui aprilie, temperaturile se vor situa peste cele obişnuite.

Valorile termice vor fi mai coborâte decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.

Regimul pluviometric va fi deficitar în regiunile vestice şi nordice, iar în rest va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval.

Săptămâna 24.03.2025 – 31.03.2025

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă la nivelul întregii ţări, dar mai ales în jumătatea nordică a teritoriului.

Cantităţile de precipitaţii se vor situa în jurul celor normale pentru acest interval în toate regiunile.

Săptămâna 31.03.2025 – 07.04.2025

Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, la nivelul întregii ţări.

Regimul pluviometric va fi în general apropiat de cel normal pentru acest interval în toate regiunile.

Săptămâna 07.04.2025 – 14.04.2025

Mediile valorilor termice se vor situa uşor peste cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.

Cantităţile de precipitaţii estimate pentru această perioadă vor fi în general apropiate de cele normale, cu posibilitatea unui uşor excedent în zonele montane.

SURSA: www.news.ro

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button