Local

Centru de Îngrijiri Paliative la Spitalul de Pediatrie “Sfânta Maria’’

Consiliul Județean a aprobat realizarea, la Spitalul de Pediatrie “Sfânta Maria’’, a unui Centru de Îngrijiri Paliative, pentru care unitatea medicală va solicita finanțare în cadrul Programului de Sănătate.
Plenul CJ a votat alocarea din excedentul bugetului județean a sumei de 350 mii lei necesară realizării DALI și a studiilor aferente.
Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria” este, în prezent, singura unitate medicală din județ care dispune de un compartiment de îngrijiri paliative pediatrice. Acesta are 17 paturi destinate copiilor cu afectiuni cronice grave, număr insuficient raportat la populația județului.
Viitorul Centru de Îngrijiri Paliative va răspunde nevoilor acute ale pacienților pediatrici, va crește accesibilitatea și calitatea ingrijirilor, îmbunătățind semnificativ calitatea vieții copiilor cu afecțiuni grave și a familiilor lor.

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button