Astra Giurgiu – Poli Iaşi 4-0 (0-0). Ieşenii, la a treia înfrângere consecutivă în campionat

Trimiţând în teren, din nou, o formulă improvizată, din cauza accidentărilor şi suspendărilor, Daniel Pancu a fost nevoit să recurgă încă din startul meciului la o schimbare care, din păcate, începe să devină o adevărată regulă la formaţiile din Liga 1 şi anume înlocuirea unui jucător under 21, eligibil pentru echipa naţională de tineret, cu un altul, mult mai “experimentat”. Mutarea, aplicată în premieră de tehnicianul Iaşului în acest sezon, l-a vizat pe Onea, jucător înlocuit după trei minute de la primul fluier al arbitrului cu Andreias Calcan şi despre care “Pancone” declara în urmă cu mai puţin de o lună că ar trebui să fie în atenţia selecţionerului Adrian Mutu. Planurile Iaşului de a scoate măcar o remiză la Giurgiu, în faţa unei formaţii care înaintea jocului ocupa ultima poziţie în clasament, cu doar un singur punct acumulat după şapte etape, păreau să dea roade, asta până în minutul 30, când Francisc Cristea este eliminat uşor de arbitrul Sebastian Colţescu, după o intrare dură la mijlocul terenului asupra lui Valentin Gheorghe. Rămaşi în zece oameni, oaspeţii nu se închid în apărare, reuşind să aibă câteva incursiuni periculoase în atac, semn că obiectivul lui Pancu, de a pleca măcar cu un punct de la Dunăre, a rămas valabil. După pauză, arbitrul restabileşte rapid echilibrul în teren, Valentin Gheorghe primind al doilea cartonaş galben în minutul 52 şi, implicit, pe cel roşu, după o intrare dură la Acka. Meciul este echilibrat, ambele formaţii încercând să perforeze poarta adversă, însă cei care reuşesc să deblocheze tabela de marcaj sunt gazdele, în min. 62, prin Valerică Găman, care înscrie frumos, cu capul, din careu, după un corner executat perfect de pe partea stângă de Budescu. În min. 72, Andreias Calcan prinde un şut formidabil, cu ristul, de la 25 de metri, însă David Lazar respinge, in extremis, în corner. Ultimele zece minute sunt de coşmar pentru oaspeţi, care încasează gol după gol: în min. 84, Budescu transformă impecabil lovitura de la 11 metri dictată de arbitrul după un henţ făcut de De Iriondo în careu, în min. 89, elveţianul Wutrich, aflal la prima reuşită în tricoul Astrei, urcă scorul la 3-0, după o centrare a lui Radunovic, de pe partea stângă,  scorul final fiind stabilit în min. 90+1 de acelaşi Radunovic, din penalty, după un fault comis de Buşu asupra lui Merloi. Politehnica Iaşi pierde din nou la scor, fiind la cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat, iar norii se adună din ce în ce mai ameninţători în Copou.  Astra: Lazar – David Bruno, Graovac, Găman, Radunovic – Șerban (min. 3 Canadjija), Crepulja (min. 86 Romario Moise), Stahl (min. 85 Merloi)– V,Gheorghe, Montini (min. 64 Wutrich), Budescu (min. 85 Balaure); Poli Iaşi: Bosz – Cabral, De Iriondo, Baxevanos, Buşu – Onea (min. 3 Calcan), Passaglia, Fr. Cristea – Platini, A. Cristea (min. 33 Acka), Popadiuc (min. 57 Zajmovic). După opt etape, Poli Iaşi se află pe locul 12 în clasamant, cu 9 puncte. În etapa viitoare, elevii lui Daniel Pancu vor evolua duminică, 1 noiembrie, de la ora 18.00, în Copou, în faţa formaţei Viitorul Constanţa. (E.M.)