Prost să joci, noroc să ai: CSMS Iași – FC Brașov 1-0 (0-0)

FOTBAL:CSMS IASI-FC BRASOV,  LIGA 1 (17.04.2015)Categoric lucru, în această primăvară, CSMS Iași s-a logodit cu zeița Fortuna! Deși nu joacă nimic, mai ales pe teren propriu, elevii lui Nicolo Napoli adună puncte după puncte, fiind la un pas de salvarea de la retrogradare. Vineri, în etapa a 27-a a Ligii I, moldovenii au învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), pe FC Brașov, una dintre contracandidatele la matineu, din sezonul viitor, printr-un eurogol, înscris în minutul 48 de Ovidiu Mihalache (șut de la peste 30 de metri, în diagonală, direct sub transversală!). Reușita superbă a stoperului ieșean (aflat la al doilea gol în acest retur, după cel înscris, tot pe teren propriu, împotriva Universității Cluj) a salvat o partidă cenușie, în care ocaziile la cele două porți au putut fi numărate pe degetele unei singure mâini. În prima repriză, cele două formații au oferit fotbal ”cu lingurița” celor circa 4.000 de spectatori aflați în tribunele Stadionului ”Emil Alexandrescu”, singurele ”momente fierbinți” ale jocului fiind cele petrecute în min. 37 (lovitură de cap a lui Juric, care nu prinde, însă, spațiul porții) și min. 40 (șut din afara careului a lui Bole, puțin peste poarta apărată de Iacob). Repriza a doua a debutat cum nu se putea mai bine pentru gazde, care la prima acțiune mai consistentă în jumătatea brașovenilor înscriu unicul gol al meciului, în min. 48, după o ”torpilă” de la 30 de metri a lui Mihalache. Un gol de generic, prin care Iașul a salvat un meci în care au ieșit din nou la suprafață nesiguranța în poartă a lui Grahovac, erorile în apărare a lui Ionuț Voicu, lipsa prelungită de formă traversată de Ciucur și ”zbaterea în gol”, în avanposturi, a lui Golubovic. În jocul alb-albaștrilor s-a simțit din plin lipsa lui Onduku, nigerianul nefiind inclus de antrenorul Nicolo Napoli nici măcar pe lista de rezerve. De partea cealaltă, elevii lui Adrian Szabo au etalat un fotbal limitat, un argument în acest sens reprezentându-l ratarea uriașă din min. 88 a lui Liviu Ganea (șut cu mult peste transversală din numai doi metri!), care putea să modifice tabela de marcaj și, probabil, soarta Brașovului în acest campionat. Au evoluat formațiile: CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Plămadă, Bădic (min. 89 Braga) – Ciucur, Mitic, Enescu (min. 85 Bosoi), Crețu, Bole – Golubovic: FC Brașov: Iacob – Matei, Novakovik, Goian, Novak (min. 78 L. Ganea) – Aganovic, Juric (min. 59 Ciocâlteu), C. Ganea, Bengun (min. 72 Țâră) – Moraru, Constantinescu. În urma victoriei de vineri, CSMS Iași a acumulat 34 de puncte, fiind pe locul 9 în clasament. Moldovenii se află, momentan, la o distanță de șase puncte de ultimul loc care asigură menținerea în prima ligă, ocupat în acest moment de FC Brașov. În etapa viitoare, CSMS Iași va întâlni, sâmbătă, 25 aprilie, de la ora 16.00, în deplasare, pe FC Botoșani (în direct pe Digi Sport 1). (Edmond Macri)