Educatie

 Tabăra de vară de limba română pentru elevi din Republica Moldova

În perioada 18-29 august 2025 la UAIC, în cadrul Facultății de Litere, se desfășoară Tabăra de vară de limba română pentru elevi din Republica Moldova. Un proiect finanțat de Ministerul Educației și Cercetării și derulat cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării din Republica Moldova, Tabăra de vară aduce la Iași 200 de elevi și 20 de profesori însoțitori din școli alolingve din Taraclia și UTA Găgăuzia.

Timp de 2 săptămâni, elevii de clasele IX-XII participă la cursuri intensive de limba română, precum și la ateliere și seminarii de cultură și civilizație pregătite special pentru ei; la acestea se adaugă tururi ghidate și vizite la Muzeul Universității, Grădina Botanică, activități sportive și întâlniri cu elevii și studenții.

Peste 15 cadre didactice și 30 de voluntari, studenți UAIC și elevi de la Colegiul Național Vasile Alecsandri, sunt implicați în activitățile Taberei de vară, alături de parteneri de la Palatul Copiilor și Palatul Culturii.  Elevii alolingvi din Republica Moldova au astfel ocazia să cunoască limba și cultura română la ea acasă, în Iași, la prima universitate modernă din România.

Related Articles

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button