România a învins Finlanda în preliminariile CM de handbal masculin

handbal masculin - romaniaNaționala masculină a României a învins duminică după amiază, la Baia Mare, reprezentativa Finlandei într-un meci contând pentru prima fază a calificărilor europene pentru Campionatul Mondial din 2017 programat să se desfășoare în Franța peste fix un an (11-29 ianuarie 2017). Elevii pregătiți de Aihan Omer au învins astăzi cu 36:29 (19:11) după ce în partida tur disputată la Vantaa s-au impus la o diferență mai substanțială, 34:21. La Baia Mare, scandinavii nu au pus mari probleme echipei noastre, singurul moment în care au adus aminte de echipa care în urmă cu doi ani producea o surpriză în fața tricolorilor a fost în repriza secundă când s-au apropiat la 3 goluri diferență 24:21. A fost un foc de paie, tricolorii restabilind diferența de la pauză și reducând motoarele pe final. Autorii golurilor României au fost Ghionea (9), Csepreghi (7), Novanc (6), Sadoveac (4), Mocanu (4), Stavrositu (2), Bera (2), Toma (1), Fenici (1). Meciul decisiv pentru câștigarea grupei a 2-a a calificărilor va fi cel cu Austria, programat joi, 14 ianuarie, tot de la Baia Mare. Învinși la 3 goluri în deplasare 24:27, ”tricolorii” au nevoie de o victorie la 4 goluri diferență pentru a fi siguri de calificarea în play-off-ul pentru Campionatul Mondial de anul viitor.