Polo: Steaua s-a calificat în sferturile de finală ale ”Euro Cup”

Alexandru Matei.CSA Steaua București s-a calificat în sferturile de finală ale Euro Cup la polo pe apă după ce a surclasat formația Valletta cu scorul de 21-6 (5-0, 5-1, 5-2, 6-3), în ultimul meci din Grupa B a turului doi preliminar al competiției, mini-turneu găzduit de capitala Maltei. Golurile vicecampioanei României au fost marcate de Daniel Teohari (2), Mihnea Gheorghe (1), Nicolae Diaconu (2), Mihnea Chioveanu (3), Andrei Bușilă (2), Petar Filipovic (6), Nastran Matej (1), Daniel Robu (3) și Alexandru Ghiban (1). Pentru gazde au înscris Niki Lanzon (2 goluri), Christian Cluett (1), Ben Plumpton (1), Dino Zammit (2). În alt meci, Montpellier Water Polo a dispus de VK Primorac Kotor (Muntenegru) cu 13-7. În clasamentul final, VK Mornar Brodospas Split (Croația) a ocupat primul loc, cu 12 puncte, urmată de Steaua, 9 p, Montpellier, 6 p, VK Primorac, 3 p, Valletta, 0 p. Primele două clasate s-au calificat în sferturile de finală, care vor avea loc pe 29 noiembrie (tur), respectiv 17 decembrie (retur).