Pragmatismul a învins ardoarea: Pandurii Tg. Jiu – Petrolul Ploiești 1-3 (0-2)

1.FOTBAL:FC PETROLUL PLOIESTI-PANDURII TARGU JIU 1-0,LIGA 1 (16.09.2012)Petrolul Ploiești s-a impus cu scorul de 3-1 în meciul din deplasare disputat în etapa 25 la Târgu Jiu, meci dominat copios de gazde în prima parte. Chiar dacă  au controlat disputa, gorjenii n-au reușit să înscrie decât un gol, în timp ce ploieștenii au fost mai pragmatici și au marcat de trei ori din puținele ocazii avute.

Cu avantajul moral al terenului propriu, dar și a poziției mai bune în clasament, deși la diferență de doar două puncte, Pandurii au început cu entuziasm partida cu Petrolul. Viorel Nicoară și Dan Nistor s-au distrat în multe momente pe teren cu defensiva adversă, însă n-au reușit să și înscrie, deși au avut astfel de oportunități. Nicoară a avut prima șansă de gol în minutul 17, după ce a fost servit excelent de Răduț cu pasa la întâlnire, îns Bornescu a scos cu piciorul ca la handbal. Cinci minute mai târziu, Dan Nistor a ratat incredibil singur cu portarul, după un contraatac solitar în zonă centrală. Contrar cursului jocului, Petrolul a reușit să deschidă scorul în minutul 38, după mai bine de o jumătate de oră de joc în care doar s-a apărat. Younes Hamza a modificat tabela cu o lovitură de cap din fața porții, în urma unei centrări de manual de la Guilherme. Șocați de primirea golului, gorjenii n-au reușit să-și revină și în finalul primei reprize au clacat. Mingote l-a faultat în careu pe Hoban și Istvan Kovacs a acordat penalty pentru Petrolul, iar Bokila a dus scorul la 2-0, total nemeritat după aspectul de până atunci al meciului. epriza a doua a debutat cu două modificări în garnitura gazdelor. Accidentat la faza penalty-ului, Mingote a fost înlocuit cu David Lazar, iar în locul fantomei Popin a intrat Alexandru Grigoraș. De doar trei minute au avut nevoie gorjenii pentru a marca în debutul reprizei a doua, Viorel Nicoară reușind să reducă din diferență cu o lovitură de cap din centrarea din lovitură liberă a lui Nistor. Deși dădea impresia că poate reveni, trupa lui Cristi Pustai a mai primit un gol în minutul 58, Bokila fiind cel care a decis soarta meciului, după ce a reluat cu capul în plasă din apropiere. Până la final, gorjenii au dispărut aproape total din joc, petroliștii fiind cei care au mai semnat două ocazii. Mai întâi Alcenat a ratat golul patru, cu un șut în diagonală reținut de Lazar, pentru ca în ultimul minut Sauvadet să trimită peste poartă la un contraatac trei contra doi al oaspeților.