Concordia Chiajna, o altă surpriză plăcută a campionatului

u cluj - concordia 0-3Concordia Chiajna a castigat in deplasare, scor 3-0, meciul impotriva celeilalte echipe mentinute in Liga 1 prin decizia luata de TAS, U Cluj, acumuland 6 puncte in clasament, fara gol primit, dupa doar doua meciuri disputate in actuala editie de campionat. Pe fondul unor atacuri timide si un plus de initiativa in dreptul oaspetilor, Concordia a deschis scorul in minutul 17. Zaharia a finalizat simplu o actiune superba pe partea dreapta a lui Florea, care l-a depasit cu mare usurinta pe Van Dotten si a pasat ideal. Trei minute mai tarziu, Dedu a trecut milimetric pe langa golul egalizator, sutand putin alaturi din interiorul careului. Spre finalul primei parti, studentii puteau inscrie prin Neag (38′), a carui lovitura de cap s-a oprit in bratele lui Ramniceanu. Un minut mai tarziu, portarul Concordiei a fost surprins in mod neplacut de Melinte, propriul coechipier, foarte aproape sa trimita cu capul decisiv din apropiere, in timp ce Ispir si-a incercat norocul de la distanta, in minutul 45. Sepcile rosii au inceput in atac repriza a doua, Neag punandu-l in valoare pe Ramniceanu cu un voleu din marginea careului mic (54′). Ciupe a continuat cu un sut foarte aproape de tinta. Neagu de la oaspeti insa, avea sa isi treaca numele pe lista marcatorilor, dupa o actiune impetuoasa a lui Bucurica pe partea stanga si o pasa prin care avea sa-si puna coechipierul in fata unei simple formalitati. Vizibil afectati dupa primirea celui de-al doilea gol, elevii lui Ionel Ganea puteau incasa inca un gol, in minutul 77, din gheata aceluiasi Neagu. La atacul urmator, Szilagy a ratat sansa de a-si readuce echipa in joc, copiat de Lucian Turcu, cateva minute mai tarziu. Scorul final a fost stabilit de Onduku, in minutul 85, dupa o greseala de incepator a lui Emilian Dolha. U Cluj (4-2-3-1): Dolha – Ciupe (Turcu 71′), Ninu (Szilagy 65′), Neag, Van Doten – Balde, Bucsa – Takacs, Cristocea, Tarnacop – Dedu (Odyaka 66′). Concordia Chiajna (4-4-2): Ramniceanu – Cretu, Melinte, Leca, Bucurica – Neagu (Stratila 89′), Ispir, Purece, Rosu – Florea (Da Costa 90+2′), Zaharia (Onduku 49′).