CSU Ploiești, din nou campioană a României la baschet

csu ploiestiCSU Ploieşti a cucerit al nouălea său titlu naţional la baschet masculin, luni seara, după ce a învins pe BC Mureş Tg. Mureş cu scorul de 83-76 (19-20, 20-20, 18-19, 26-17), în Sala Sporturilor din Brazi, în al şaselea meci al finalei Ligii Naţionale. CSU Ploieşti a dispus cu 4-2 la general de mureşeni, după ce ardelenii, campionii sezonului regulat, au avut 2-1.  Meciul şase a fost unul foarte echilibrat, gazdele desprinzându-se doar în ultimele minute de joc. Oaspeţii au avut avantaj ultima oară când mai erau de jucat mai bine de şase minute (65-66), dar echipa antrenată de Vladimir Arnautovic a preluat conducerea şi a fost mai lucidă în final.  Omul meciului a fost de departe americanul Alhajji Mohammed, care a reuşit nu mai puţin de 38 de puncte pentru învingători (3 recuperări şi 2 pase decisive). La CSU au mai jucat Cătălin Burlacu 1 p, 11 rec, Predrag Miletic 8 p, 2 rec, Virgil Stănescu 12 p, 6 rec, Levente Szijarto 8 p, 2 rec, Vladimir Tica 13 p, 7 rec, Ivars Timermanis 3 p, Adrian Tudor 3 rec, 4 pd, Aleksandar Vlahovic 2 rec, 6 pd.  Pentru BC Mureş, de la care a lipsit Matija Ceskovic, au evoluat Ousmane Barro 7 p, 9 rec, 1 pd, Andrija Ciric 12 p, 3 rec, Branko Cuic 18 p, 7 rec, 5 pd, Liviu Gabriel Dumitru 4 p, 4 rec, 1 pd, Damjan Kandic 2 p, 1 rec, Gediminas Navickas 6 p, 2 pd, Dan Păltinişanu 4 p, 5 rec, 2 pd, Vaidotas Peciukas 23 p, 1 rec, 3 pd.  Pentru campioană au mai jucat în acest sezon americanul Darius Hargrove, sârbul Vukasin Mandic, Vlad Negoiţescu, americanul Robert Nyakundi, Adrian Movileanu, Vlad Dumitrescu, Andrei Lupuşoară şi Ştefan Neagu.  Ploieştenii au mai câştigat titlu în 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 şi 2012.  În finală, jucată după regula ”cel mai bun din şapte partide”, BC Mureş s-a impus acasă în primul meci cu 91-81, CSU l-a câştigat pe al doilea cu 83-78, în deplasare, BC Mureş s-a impus în jocul 3, la Brazi, cu 90-63, apoi CSU a câştigat la Brazi cu 89-79, la Tg. Mureş cu 85-79 şi din nou la Brazi cu 83-76.