CFR Cluj, ținută în șah de ACS Poli Timișoara!

00093638_largeMeci nebun in Gruia intre CFR Cluj, una dintre candidatele la titlu, si ACS Poli Timisoara, nou-promovata in Liga 1 care a invins pe Dinamo in prima etapa. A rezultat un meci cu patru goluri, trei eliminati si nu mai putin de 19 cartonase galbene. S-a terminat 2-2 si echipa lui Mircea Rednic inca nu a castigat in acest sezon de Liga 1. Dupa 2-0 in prima runda pe teren propriu cu Dinamo, echipa banateana a inceput curajos in Gruia si in minutul 5 atacantul Szekely tragea un prim semnal de alarma la poarta lui Felgueiras. Lansat pe contraatac dupa un balon interceptat la centrul terenului, Szekely a sutat in portarul celor de la CFR Cluj. Trei minutea mai tarziu atacantul timisorean nu a mai ratat tinta si a deschis scorul cu o lovitura de cap pe spate din devierea lui Trandu. Minutul 30 a adus prima eliminare in tabara celor de la CFR Cluj. Florin Costea, jucator avertizat cu sase minute mai devreme dupa ce executase o lovitura libera inainte de a primi fluierul arbitrului, a venit din spate si a agatat un adversar in tentativa de a recupera balonul.  CFR Cluj a avut o buna ocazie de a restabili egalitatea in minutul 33 cand Tade a luat o faza pe cont propriu si l-a fortat pe Nuno Claro sa respinga in fata. In cele din urma gazdele au reusit egalarea in minutul 57 prin capitanul Cadu. Acesta a transformat in forta o lovitura libera din afara careului advers. Doar 12 minute a ramas tabela in echilibru pentru ca in minutul 69 centralul Dima a acordat penalty la un fault comis de Felgueiras in propriul careu asupra lui Nanu. La aceeasi faza I-a acordat al doilea galben portarului clujean, acesta fiind eliminat din joc.  Rednic l-a scos pe Maah pentru a-l trimite intre buturi pe Stancioiu, dar acesta nu a avut nicio sansa la lovitura de la 11 transformata cu precizie de acelasi Szekely. Gazdele au reusit a doua oara egalarea in minutul 80 cand noul intrat Deac a transformat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri de porata fostului sau coechipier Nuno Claro. Patru minute mai tarziu Deac era si el eliminat pentru un fault din spate comis asupra lui Barbut, jucator plecat in mare viteza spre poarta CFR-ului. Pana la finalul meciului alti trei jucatori ai gazdelor au fost ingalbeniti, Piccolo, Rui Pedro si Camora ajungandu-se astfel la cota zece galbene in dreptul echipei CFR Cluj. CFR Cluj: Felgueiras – Velayos, Cadu, Piccolo, Camora – Maah (Stăncioiu ’68), Obiora, Voiculeţ (Rui Pedro ’46), Fl. Costea – Tade, Ogbu (Deac ’60). Antrenor: Mircea Rednic. ACS Poli Timişoara: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Şeroni, Marovici – Bărbuţ, O. Petre, Trandu, Nicola (Nanu ’54) – Boldea (Keita ’86), S. Szekely. Antrenor: Valentin Velcea. Cartonaşe galbene: Ogbu ’18, Fl. Costea ’24, ’30, Tade ’59, Velayos ’62, Felgueiras ’64, ’66, Cadu ’69, Piccolo ’88, Rui Pedro ’90, Camora ’90+1 / Nicola ’29, Trandu ’32, Bărbuţ ’56, Şeroni ’64, Marovici ’74 Cartonaşe roşii: Fl. Costea ’30, Felgueiras ’66, Deac ’84 Arbitri: Iulian Dima (central) – Cristian Dima, Stelian Slabu (asistenţi) – Lucian Rusandu (rezervă) Observatori: Bogdan Niculae, Constantin Stefan. Înainte de începerea partidei, a fost omagiat Cristian Panin, care s-a retras din activitatea de fotbalist la CFR Cluj, el devenind team manager. În minutul 77, tehnicianul Mircea Rednic a fost trimis de Iulian Dima în tribună.