Cupa Davis: România a pierdut calificarea în play-off-ul Grupei Mondiale

au pierdutMarius Copil, locul 180 ATP a fost învins de Martin Klizan, 38 ATP, scor 7-6 (3), 6-4, 6-4, astfel încât Slovacia a învins România și s-a calificat în play-offul Grupei Mondiale.  Marius Copil (180 ATP) a adus primul punct pentru ţara noastră după victoria în faţa lui Norbert Gombos (126 ATP), reuşită cu scorul 7-6, 6-7, 6-4, 7-6, după trei ore şi 50 de minute. În cel de-al doilea meci al zilei de vineri, Adrian Ungur (199 ATP) a cedat în faţa favoritului oaspeţilor, Martin Klizan (38 ATP), acesta din urmă câştigând cu 6-4, 6-2, 6-0, la finalul unei partide de o oră şi 33 de minute de joc. Surpriza neplăcută a venit de la dublu, sâmbătă, când campionul de la Wimbledon, Horia Tecău, şi semifinalistul Florin Mergea au fost înfrânţi de Andrej Martin/Igor Zelenay, care şi-au adjudecat victoria cu 6-4, 6-2, 6-0, astfel încât Slovacia conduce cu 2-1 la general. Echipa Slovaciei va ajunge în play-off-ul pentru Grupa Mondială, în vreme ce România va merge în turul I din Grupa I, Zona Euro/Africană.