ACS Poli Timișoara, surpriza plăcută a campionatului

acs - metan 2-1Poli Timisoara a invins la limita, luni seara, scor 2-1, pe Gaz Metan Medias, instalandu-se astfel in fotoliul de lider al Ligii 1, loc impartit cu Pandurii Targu Jiu, echipa care a adunat acelasi numar de puncte, 7p, dispunand de un golaveraj identic, 7-3, in conditiile in care cinci dintre acestea au fost marcate de insusi Szabolcs Szekely. Influentati in mod negativ de cele 35 de grade Celsius (cu plus), meciul a inceput sub o usoara dominare a gazdelor, care au trecut pe langa deschiderea scorului inca din minutul 7, cand Szekely a centrat la firul ierbii in fata portii, insa Nicola a ajuns tarziu, ratand sutul. Un sfert de ora mai tarziu, Scutaru le-a dat emotii serioase timisorenilor prezenti in tribune, la capatul unei neintelegeri cu portughezul Nuno Claro. Din cornerul rezultat, Markovic a reluat cu capul pe directia fostului goalkeeper al lui CFR Cluj. In minutul 24, careul opus, Marovic nu a avut mai mult noroc la o faza fixa, trimitand cu capul alaturi. Cea mai mare ocazie a primei reprize insa, avea sa ii apartina Mediasului, dupa ce Vitinho a scapat singur cu Claro, nereusind sa il invinga, ajutat fiind si de interventia providentiala a lui Alin Seroni, care a respins de pe linia portii, mai exact de sub bara, un balon pe care scria ‘gol’. Cu doua minute inainte de pauza, Szabolcs Szekely a modificat tabela de pe ‘Dan Paltinisanu’, 1-0, in urma unei faze de manual: centrare peste apararea adversa si o continuare perfecta a nou-intratului Florin Nanu, care l-a servit ideal pe Szekely, acesta din urma trecandu-si in cont cea de-a patra reusita stagionala. Repriza secunda s-a caracterizat printr-un joc fragmentat, in conditiile in care mediesenii s-au trezit din pumni undeva spre final. Mai exact in minutul 74, cand Ciprian Petre l-a testat pe Nuno Claro cu un sut din unghi, pentru ca Ionut Buzean sa restabileasca egalitatea in faza imediat urmatoare, cu un semivoleu superb din marginea careului. Trei minute mai tarziu, banatenii au ramas ramas in inferioritate numerica, dupa ce Marko Marovic a vazut cel de-al doilea avertisment din partea centralului Marius Avram. Dar acesta nu avea sa fie un moment de cadere pentru gazde, care au punctat decisiv, in minutul 80, prin acelasi Szabolcs Szekely, multumita unui sut din cadere din marginea careului mic. Gol dedicat tatalui sau prin intermediul unui tricou personalizat.