Cupa României: Dinamo a trecut ușor de Chindia

dinamo - chindiaFormatia antrenata de Flavius Stoican nu a avut probleme in a trece de componenta Ligii a 3-a, Chindia Targoviste, invingand cu 5-0 ca urmare a unei duble reusite de francezul Joel Thomas, completat de Alexandre Durimel, tot cu o dubla si Valentin Lazar, aflat la primul gol in tricoul ros-albilor. Astfel, Dinamo a obtinut biletul pentru sferturile Cupei Romaniei, acolo unde se mai afla Pandurii, FC Vaslui, Astra, Viitorul, Steaua si Otelul Galati.  „Cainii” au intrat rapid la conducerea partidei, in minutul 8, la capatul unei faze in care Vatavu a gresit in apropierea portii, Cornel Dinu nu l-a putut acoperi, iar Joel Thomas a reluat sub bara pentru 1-0. Dorin Rotariu a iesit pentru prima data in prim-plan in minutul 30, cand a trimis imprecis cu capul din sapte metri. Doua minute mai tarziu, Valentin Lazar a rupt ritmul cu un sut spre vinclul portii aparate de Alin Popescu, putin alaturi. Rotariu a mai bagat o fisa pana la pauza, executia sa din marginea careului ocolind de putin poarta Chindiei. Dinamo si-a dublat avantajul in mod discutabil, dupa ce Durimel a reluat cu capul spre poarta Chindiei, Dragos Patru a respins de pe linie, insa Marian Balaci, imaginar, a impins balonul in plasa, 2-0. Dinamo s-a dezlantuit spre jumatatea partii secunde, cand a inscris de doua ori la interval de cateva secunde. Valentin Lazar a punctat pentru 3-0 cu un sut printre picioarele lui Omut (62′), pentru ca Joel Thomas sa realizeze dubla la urmatorul atac. Chindia putea inscrie golul de onoare cu zece minute inainte de final, insa Balgradean a scos printr-o parada senzationala lovitura de cap plasata spre vinclu a lui Denis Ispas. Scorul final a fost stabilit de Alexandre Durimel, in minutul 86, care l-a pacalit pe Omut cu o reluare imparabila cu capul. DINAMO: Balgradean – Rus, Durimel, Dr. Grigore (Nedelcearu 69′), Filip – Thicot, I. Serban – C. Matei, Rotariu (Tucudean 76′), Lazar – Thomas (Al. Curtean 67′).