Sorana Cârstea s-a calificat în ”optimile” turneului de la Toronto

sorana carsteaJucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.369.000 dolari, după ce a dispus în trei seturi de daneza Caroline Wozniacki, a noua favorită, scor 5-7, 7-6 (0), 6-4. Cîrstea a obţinut victoria la capătul unui meci care a durat două ore şi 56 de minute. Acum cele două jucătoare sunt la egalitate în duelul direct, cu trei victorii fiecare. Wozniacki, fost număr unu mondial, s-a impus în 2006, la Istanbul (6-2, 6-0 în semifinale), în 2009 la US Open (6-3, 6-2 în şaisprezecimi) şi anul acesta la Doha (7-6, 6-0, tot în şaisprezecimi), iar Sorana a câştigat în 2009 la Roland Garros (7-6, 7-5 în şaisprezecimi) şi la Los Angeles (1-6, 6-4, 7-6 în şaisprezecimi).  Sorana şi-a asigurat un cec de 23.730 dolari şi 125 de puncte WTA, iar în optimi o va întâlni pe sârboaica Jelena Jankovic (N. 15), victorioasă cu 6-4, 7-6 (6) în disputa cu Sharon Fichman (Canada). Cîrstea şi Jankovic sunt la egalitate, 2-2, la bilanţul direct, românca învingând în primele două întâlniri, 3-6, 6-0, 9-7 în 2009 în optimile turneului de la Roland Garros şi 6-3, 4-6, 7-6 (4) în 2012 în primul tur la Roma. Jankovic s-a impus în 2012 în sferturile turneului de la Dallas (6-2, 6-1) şi anul acesta în optimi la Miami (6-0, 6-4).