Motive de îngrijorare pentru naționala României înaintea ”dublei” decisive cu Ungaria și Turcia

DMnNM8zEchipa nationala a Romaniei a incheiat miercuri seara la egalitate cu Slovacia, 1-1, in ultimul amical al verii de dinainte de reluarea campaniei de calificare pentru Cupa Mondiala 2014, acolo unde tintim locul 2 în grupa D. Piturca a etalat o echipa care nu s-a regasit aproape deloc pe teren. Slovacii au avut o bara, Stancu a marcat pentru Romania, iar oaspetii au egalat in repriza a doua. Partida s-a incheiat in huiduielile la scena deschisa ale celor aproape 7.000 de specatori din tribune Slovacii au inceput partida in forta si au avut o bara prin Sestak. Acesta a fost cel mai bun jucator din lotul oaspetilor si avea sa si marcheze si unicul gol al Slovaciei in partea a doua. Cu patru stelisti pe teren, mai putin Pintilii, cu Chiriches capitan si Tatarusanu in poarta, Romania nu a avut coeziunea pe care si-ar fi dorit-o. Al 84-lea meci al lui Piturca pe banca tehnica, un record pentru fotbalul romanesc la nivel de echipa nationala de fotbal, a aratat o echipa nationala ai carei jucatori nu s-au prea gasit pe teren. Torje a fost singurul jucator care a incercat actiuni individuale, driblinguri prin care sa scape de adversari sau sa isi creeze actiuni de gol. Restul s-au multumit sa astepte sau sa dea pase. De altfel, Torje a fost cel care a adus pasa de gol. Fostul dinamovist i-a centrat in careu lui Stancu, mingea a fost deviata, iar fostul stelist a trimis cu capul in poarta goala la finalul primei reprize. Torje a mai avut si un gol anulat corect pentru ofsaid. Latovlevici, jucatorul care a gresit la marcaj la bara slovacilor, a gresit si la mijlocul primei reprize. El l-a scapat din marcat pe Sestak, iar slovacul a trimis din voleu pe langa poarta, din coltul careului mic. Tot Latovevici a gresit si la golul egalarii, scapandu-l din marcaj pe acelasi Sestak, acesta marcand fara probleme. Constantin Nica a intrat in repriza a doua si si-a facut debutul la echipa nationala. Ciprian Marica a intrat in partea secunda, dar nu a facut nimic. A luat un cot in barba si a petrecut ultimele 15 minute ale meciului in afara terenului, spre disperarea lui Piturca, fortat sa joace in inferioritate numerica. Selectionerul s-a certat cu echipa medicala, care nu i-a putut opri sangerarea lui Marica. În prelungirile partidei majoritatea fanilor de pe stadion a cerut demisia selecţionerului Victor Piţurcă şi au scandat „Piţi, Piţi, lasă-ne”. Meciul s-a incheiat cu huiduieli masive. Singurul jucator aplaudat a fost Banel Nicolita. Nu pentru o faza de joc, ci pentru un sprint de la un colt la altul al terenului. Nicolita a executat un corner, iar imediat Romania a primit o alta lovitura de dolt. Banel a cerut mingea tot la coltul de unde trimisese primul corner, insa arbitrul i-a indicat ca trebuie sa se duca la celalalt colt. Nicolita s-a conformat si a plecat in tromba, in aplauzele suporterilor. Aceasta a fost ultima partida inainte de revenirea in preliminariile Cupei Mondiale 2014 pentru niste intalniri cruciale de calificare cu Ungaria (6 septembrie) si Turcia (10 septembrie). Daca le batem pe ambele avem sanse sa mergem la barajul pentru turneul final de anul viitor. România: Tătăruşanu – Măţel (Nica ’71), Găman (Goian ’46), Chiricheş, Latovlevici – Lazăr (Pintilii ’46), Hoban – Torje (Nicoliţă ’62), Tănase (Marica ’76), Maxim (Grozav ’46)- Stancu. Antrenor: Victor Piţurcă. Slovacia: Mucha – Pekarik, Cisovsky, Durica, Breznanik (Salata ’62) – Kona (Pecovsky ’62), Kucka – Sestak (Depetris ’78), Hamsik (Stefanik ’65), Weiss (Mak ’70) – Jakubko (Nemec ’46). Antrenor: Jan Kozak. (sursa: www.onlinesport.ro)