Pandurii Tg. Jiu s-a calificat în grupele Europa League!

braga - pandurii 0-2Pandurii Targu Jiu a obtinut calificarea in grupele Europa League la capatul unui meci de infarct in Portugalia, scor final 0-2, cu prelungiri si Alin Buleica in rol de unic marcator la finele primele 90 de minute. Eroul partidei insa, avea sa fie Alexandru Ciucur, care a evitat loviturile de pedeapsa printr-un sut plasat spre vinclu. Pandurii este singura echipa din Romania care razbeste in grupele Ligii Europa, dupa ce tot joi Astra si Petrolul au fost eliminate. Returul cu Braga a inceput cum nu se putea mai bine pentru gorjeni, dupa ce Alin Buleica i-a luat fata lui Joaozinho si l-a invins pe Eduardo cu o lovitura de cap imparabila. Pe fondul unui joc anost al lusitanilor, ocaziile au aparut spre finalul primei parti. Braga putea restabili egalitatea in minutul 44, cand Alan a fost foarte aproape sa prinda vinclul portii aparate de Pedro Mingote. La urmatorul atac, Matulevicius, scapat spre poarta adversa, s-a precipitat in fata unui fundas, ratand o buna sansa de a dubla avantajul si, poate, de a scrie istoria calificarii in grupe. Repriza secunda le-a apartinut gazdelor, care au amenintat poarta lui Mingote inca din minutul 49, cand Edinho a tras violent din lovitura libera, iar goalkeeperul gorjenilor a acordat corner printr-o parada de senzatie. Cateva minute mai tarziu, Alan a incercat poarta cu un sut pe coltul scurt, retinut in doi timpi de acelasi Mingote. In minutul 81, Braga putea obtine biletele pentru grupe, doar imprecizia la finalizare a nou-intratului Eder facand ca scorul sa ramana 0-1 la sfarsitul primelor 90 de minute. Braga a fost mai periculoasa in prelungiri, dupa ce Ruben Micael a trecut aproape de golul egalizator, in timp ce Eder, in a doua repriza, a tras violent in bara. Pandurii a replicat prin vitezistul Ciucur, care a scapat de marcajul lui Baiano, izbind transversala din zece metri. In minutul 117, Alexandru Ciucur a reeditat golul calificarii de la Tel Aviv, printr-un sut ce s-a oprit in vinclul portii lui Eduardo. Astfel, Pandurii Targu va fi prezenta maine la tragerea la sorti pentru stabilirea grupelor Europa League, in direct pe onlinesport.ro Sporting Braga: Eduardo – Baiano, Nuno Andre Coelho, Aderlan Santos, Joaozinho – Ruben Micael, Mauro, Luiz Carlos – Alan (Agra 65′), Edinho (Pardo 65′), Yazalde (Eder 81′) Rezerve: Cristiano, Hebert, Luis Silva, Rafa Silva, Eder, Salvador Agra, Pardo Pandurii: Mingote – Ungurusan, Erico, Christou, Momcilovic – Anton, Breeveld – Nicoara (Ciucur 84′), Eric (Cristea 70′), Buleica (Mamele 119′) – Matulevicius. (sursa: www.onliesport.ro)