Steaua, marș triumfal spre un nou titlu de campioană

brasov - steaua 1-2

Campioana en-titre si-a luat revansa la Brasov, dupa infrangerea cu 3-1 inregistrata sezonul trecut, invingand la mustata, 2-1, dupa un gol inscris rapid de Kapetanos, completat de Gardos in startul partii secunde. Pentru brasoveni a inscris Cristi Ionescu din lovitura libera. Golul decisiv a fost precedat de o tinere evidenta a stoperului Stelei. Laurentiu Reghecampf a inovat in deplasarea de la Brasov, apeland la un sistem de joc 3-4-3, tabela modificandu-se la cateva secunde distanta de la primul fluier al arbitrului Alexandru Tudor. Pantelis Kapetanos a reluat simplu, din apropiere, mingea centrata perfect din flanc de Cristi Tanase. Sapte minute mai tarziu, grecul s-a desprins iarasi din marcaj, fiind blocat in ultimul moment de catre Daniel Mutu, venit in marginea careului la intampinare. La urmatorul atac, Cristi Ionescu a transformat in gol o lovitura libera obtinuta la 25 de metri de buturile aparate de Tatarusanu, care nu a putut interveni la executia perfecta a brasoveanului. Gardos l-a testat pe Daniel Mutu cu un sut de la distanta, la care goalkeeperul Brasovului a gasit un raspuns pe masura, acordand corner. Leandro Tatu a pus capat primei parti cu o executie usor defectuoasa, in conditiile in care se afla in pozitie centrala, la 10-11 metri de poarta adversa. Steaua a inceput repriza secunda cu un nou gol, la o faza in care Cristi Tanase a trimis puternic din afara careului, iar Gardos a deviat cu capul pentru 1-2 (47′). Putea fi si mai rau pentru gazde, daca Pantelis Kapetanos nu isi pierdea luciditatea in fata lui Mutu in situatie de unu la unu, trei minute mai tarziu. Cat priveste prestatia brigazii de arbitri, Alexandru Tudor, in permanenta preocupat ca brasovenii sa repuna mingea in joc fix din locul in care a parasit terenul, a fost incadrat de doi tusieri care au inchis ochii in momente cheie: ofsaid evident la pozitia lui Prepelita (39′) si fault la golul de 2-1 al Stelei, comis de Gardos inainte ca Tanase sa trimita spre poarta. BRASOV: Mutu – Straut, Machado, Oltean, Cr. Ionescu – Madeira (Paun 54′), Mateiu – I. Popa (Tavarez 53′), Aganovic, Surdu – Buga (A. Cristea 77′. STEAUA: Tatarusanu – Varela, Szukala, Gardos – Prepelita, Filip (Neagu 55′), Bourceanu (cpt), Parvulescu (Ad. Popa 59′) – Tatu (Stanciu 67′), Kapetanos, Tanase.