Irina Begu, debut cu dreptul la Wimbledon

irina cu dreptulIrina Begu a obținut o victorie importantă în fața rusoaicei Daria Gavrilova, ocupanta locului 39 WTA locuind acum la Melbourne și reprezentând Australia. Coborâtă o treaptă în clasamentul de specialitate, pe 31, Irina a învins după aproape o oră și jumătate cu scorul 7-6 (6), 6-1. Ea a pornit încrezătoare în meci și a rupt serviciul adversarei sale încă din start, pentru ca apoi să anuleze două mingi de break pentru a duce scorul la 2-0. Gavrilova își revine rapid și după un ghem câștigat destul de greu pe propriul serviciu, prinde viteză și cu două break-uri se distanțează la 4-2. Replica Irinei nu întârzie și cu un rebreak la 0 ea reduce la minim diferența pe tabelă, pentru ca apoi servind cu mingi noi, să restabilească egalitatea după jumătate de oră de joc – 4-4. Fiecare parte fructifică în continuare avantajul serviciului și se ajunge la tiebreak. Irina comite prima greșeală și Gavrilova se vede în avantaj 2-0, dar compatrioata noastră revine cu două minibreak-uri pentru a conduce 4-2. Rusoaica egalează și se merge cap la cap, dar Irina speculează mai bine nervozitatea adversarei și închide 8-6 decisivul primului set după aproape o oră de joc. Cu moralul polarizat, cele două evoluează diametral opus în setul secund. Nici pauza de vestiar luată nu i-a adus echilibrul rusoaicei, iar Irina exploatează momentum-ul pentru a se detașa la 5-0 fructificând două dintre cele trei mingi de break de care a dispus. Răbufnirea de orgoliu a rusoaicei îi aduce ghemul de onoare, dar numai atât, Irina închizând meciul pe propriul serviciu.

În turul secund al competiției ea o va întâlni pe ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 68 WTA.