Dinamo, la a treia victorie consecutivă într-o săptămână!

dinamo - chindiaDinamo s-a impus la limita, scor 2-1, in fata Brasovului si se apropie cu pasi repezi de obiectivul trasat de conducere inainte de startul sezonului. Thicot, Lazar si Aganovic (penalti) si-au trecut numele pe tabela de marcaj, oaspetilor fiindu-le refuzata o lovitura de pedeapsa spre final, dupa ce Grecu l-a cosit pe Dias intr-o faza iminenta de gol. Balgradean nu a invatat nimic din golul de la mijlocul terenului incasat din gheata lui Budescu, fiind foarte aproape sa fie invins in minutul 1, la o minge centrata in zona punctului cu var de care a incercat sa profite Mugurel Buga. Zece minute mai tarziu, Boubacar a trecut pe langa deschiderea scorului, in urma unei lovituri de cap scoase in-extremis de Daniel Mutu, de langa stalpul portii. La mijlocul reprizei, scapat singur spre poarta Brasovului, insa in unghi, Cosmin Matei a incercat coltul scurt, Mutu intervenind cu pretul unui corner. In minutul 30, Cosmin Matei a fost la un pas sa speculeze respingerea gresita a lui Daniel Mutu la sutul in forta al lui Curtean, pentru ca lui Boubacar, patru minute mai tarziu, sa ii lipseasca un varf de bocanc pentru a relua mingea la intalnire trimisa de Valentin Lazar. Thicot si-a gasit un moment foarte bun sa-si treaca numele pe tabela de marcaj, chiar in minutul 45, cand Daniel Mutu nu a iesit sa respinga un balon plouat in marginea careului mic, permitandu-i francezului sa reia imparabil pentru 1-0. Dinamo si-a majorat avantajul in minutul 55, in urma unui sut cu spitul, din cadere, al lui Valentin Lazar (2-0). La scurta distanta, Tucudean a fost oprit pe motiv de ofsaid, eronat, in conditiile in care scapase singur spre poarta Brasovului. Tucudean si-a incheiat seara mizerabila cu o ratare singur cu portarul advers, dupa un nou serviciu de calitate al lui Cosmin Matei. In minutul 75, Boubacar avea sa ne propuna un final de meci mai interesant, dupa ce l-a incalecat pe Surdu in suprafata de pedeapsa, iar Cristi Balaj a indicat instantaneu punctul cu var. Aganovic a transformat pentru 2-1. Trei minute mai tarziu, Bogdan Straut (FC Brasov) a fost eliminat de arbitrul intalnirii pentru cumul de cartonase. Cu trei minute inainte de final, Dias a fost faultat de Constantin Grecu in pozitie iminenta de gol. Cristi Balaj nu avea cum sa observe interventia neregulamentara a dinamovistului, insa unul dintre asistentii sai trebuie sa le explice brasovenilor de ce nu a ridicat fanionul. Si, evident, pentru ce si-a incasat banii la finalul acestei intalniri daca nu a putut sa vada faultul lui Grecu. DINAMO: Balgradean – Rus, Luchin, Dragos Grigore, Filip (Grecu 77′) – Thicot, Boubacar – Cosmin Matei (D. Rotariu 83′), Lazar, Curtean – Tucudean (Thomas 64′). FC BRASOV: Mutu – Straut, Cristi Ionescu, Machado, Rodrigues – Madeira, Mateiu (Fonseca 54′) – Surdu, Aganovic, Vagner (Dias 76′) – Buga (D. Tatar 67′). (sursa: www.onlinesport.ro)