BC Mureș, înfrângere pe teren propriu în FIBA EuroChallenge

bc mures fibaBC Mureș a fost învinsă de formația maghiară Szolnoki Olaj cu scorul de 85-72 (23-15, 19-27, 19-21, 24-9), pe teren propriu, într-un meci din grupa H a competiției masculine de baschet FIBA EuroChallenge. Vicecampioana României a început slab meciul și după primele zece minute era condusă cu 23-15. Mureșenii au revenit în sfertul al doilea și scorul era egal la jumătatea întâlnirii, 42-42. Meciul a fost echilibrat în continuare, dar în ultimele zece minute oaspeții s-au desprins decisiv și au câștigat în cele din urmă cu 85-72. Cel mai mare avantaj al ardelenilor a fost de șase puncte, 49-43 (min. 24), în timp ce maghiarii au condus și cu 16 puncte (67-83, min. 39). Antrenorul Srecko Sekulovic, lipsit de cel mai bun jucător al său, muntenegreanul Goran Martinic, a folosit la BC Mureș următorul lot: Ionuț Lupusavei 9 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive, Aleksandar Mladenovic 15 p, 5 rec, 1 pd, Vaidotas Peciukas 16 p, 1 rec, 4 pd, Ivan Ivanovic 9 p, 3 rec, 2 pd, Ivan Jelenic 6 p, 6 rec, 1 pd, Teodor Jucan 8 p, 2 rec, 1 pd, Tyrone Mitchell 9 p, 4 rec, 4 pd, Dan Păltinișanu 1 rec. La Szolnoki Olaj au evoluat Balázs Simon 8 p, 12 pd, Akos Horvath 2 p, 3 rec, Akos Keller 16 p, 2 rec, 2 pd, David Vojvoda 22 p, 3 rec, 1 pd, Miljan Rakic 11 p, 5 rec, 1 pd, Willie Warren 4 rec, Marton Bader 6 p, 4 rec, 2 pd, Tomislav Ivosev 2 rec, Chris Oliver 13 p, 6 rec, 1 pd, Péter Lóránt 7 p, 3 rec, 1 pd. Miercuri va avea loc meciul dintre Rilski Sportist Samokov (Bulgaria) și Țmoki Minsk (Belarus). BC Mureș, care a debutat cu o victorie la Minsk, ocupă locul secund în grupă, cu 3 puncte, după Szolnok, 4 p. Rilski Sportist Samokov și Țmoki Minsk au câte un punct. Următorul meci al mureșenilor va avea loc pe 19 noiembrie, în Bulgaria, cu Rilski Sportist.