Rio este tot mai departe: Grecia – România 3-1 (2-1)

grecia - romania 3-1Romania a pierdut cu Grecia, vineri seara, in prima mansa a barajului Cupei Mondiale 2014. Elenii au invins cu 3-1, primele doua goluri are lor si singurul al nostru fiind date intr-un interval de sase minute, in prima repriza. In partea a doua grecii au mai marcat o data si ar fi putut inscrie pentru 4-1 la ultima faza a partidei. Gazdele au tras de timp barbar de la 3-1 incolo, iar arbitrii au tras cu ei din plin, lasandu-i in pace, validand un gol din ofsaid si eliminandu-l pe Lazar pentru un fault inexistent. In acelasi timp, Romania nu a jucat nimic si a dat un gol prin Stancu, primul gol primit de Grecia pe teren propriu in aceste preliminarii. Un 2-0, marti, de la ora 21:00, la Bucuresti, ne duce la Mondiale, insa suntem cu un picior in groapa. E putin probabil, dar posibil, pentru ca vorba lui Hagi „Barajele sunt baraje”. Tricolorii au avut un start bun de meci, cu Gabriel Torje pasandu-i lui Marica, care nu a reusit sa devieze periculos spre poarta aparata de Karnezis (5′). Cateva momente mai tarziu, Torje nu a cadrat din afara careului, dupa o pasa foarte buna venita de la Razvan Rat. Grecii aveau sa deschida scorul in minutul 14, dupa o pasa peste intreaga aparare a Romaniei care l-a lasat in situatie de unu la unu pe Mitroglu cu Lobont, varful lui Olympiacos executandu-l cu un voleu spre coltul lung. Gol inscris din ofsaid, nesanctionat insa de brigada portugheza. Cinci minute mai tarziu, tabela de pe Karaiskakis indica 1-1, gratie „obsesiei” lui Victor Piturca, Bogdan Stancu. Torje a trimis excelent pe bara a doua, pentru ca „Motanul” sa reia in plasa, cu capul, din unghi aproape imposibil. Din pacate pentru noi, nu am reusit sa tinem prea mult de scor, in conditiile in care apararea Romaniei a cedat din nou, la urmatorul atac. Salpingidis a finalizat in plasa o noua nesincronizare in flancul stang al defensivei, unde Razvan Rat nu a fost sustinut prea mult de Tanase. In minutul 27, Bourceanu a stopat un contraatac cu pretul unui cartonas galben, care-l costa prezenta in mansa retur a acestui baraj extrem de important pentru Romania. Cu cinci minute inainte de pauza, cealalta obsesie a lui Piturca – Razvan Cocis – a tras doi metri peste poarta un balon excelent transmis din linia a doua de catre Cristi Tanase. Pe fondul unui joc tern, grecii au izbutit sa se desprinda la doua goluri diferenta, in minutul 66. Mitroglu a semnat dubla cu un sut imparabil din 8-9 metri, la capatul unei noi faze fixe. Katsouranis (70′) si Mitroglu (71′) au trecut pe langa golul calificarii la mondiale, Stancu oferindu-ne o replica slaba, trei minute mai tarziu, printr-o foarfeca imprecisa la centrarea lui Alexandru Matel. Victor Piturca nu poate conta la retur nici pe serviciile lui Costin Lazar, eliminat in al doilea minut de prelungire pentru cumul de cartonase. Insa faultul a fost inexistent. Romania a incheiat meciul in genunchi, doar seara execrabila a lui Samaras facand ca scorul sa ramana 3-1 in favoarea gazdelor. Jucatorul lui Celtic a reluat cu capul de putin pe langa poarta lui Lobont. ROMANIA: Lobont – Matel, Goian, Gardos, Rat – Cocis, Bourceanu (Lazar 75′) – Torje (Grozav 75′), B. Stancu, Tanase (Maxim 87′) – Marica. GRECIA: Karnezis – Torosidis, Siovas, Sokratis, Holebas – Katsouranis (Samaris 87′), Maniatis  (Karagounis 77′), Tziolis – Salpingidis, Mitroglou (Gekas 80′), Samaras. (sursa: www.onlinesport.ro)