FC Vaslui urca spectaculos în clasament

otelul - vaslui 1-2Otelul nu se regaseste pe acest final de tur, dupa ce a pierdut doua partide foarte importante in economia campionatului: 1-0 cu ACS Timisoara etapa trecuta si 1-2 cu FC Vaslui, vineri, intr-un meci contand pentru runda a XV-a a Ligii 1. Wilk si Antal (penalti) au inscris pentru oaspeti, golul de consolare al galatenilor venind in ultimul minut de prelungire, din gheata brazilianului Marquinhos (penalti). Îceputul meciului a fost precedat de un moment de recunoastere a valorii fostului mare arbitru Nicolae Rainea, care a fost premiat cu o diploma de excelenta de catre un oficial al galatenilor, Narcis Raducan. Fotbalistic vorbind, Iorga a iesit la rampa cu un sut de control, in minutul 6, urmat de Prahic, doua minute mai tarziu, care nu a ajuns in timp util la un balon centrat din corner, reluand cu capul mult peste poarta aparata de Branet. Henrique i-a testat vigilenta lui Cerniauskas cu un sut de pe tusa careului mare (19′), vasluienii reactionand prin fostul galatean Liviu Antal, care nu a putut sa ii puna probleme prea mari lui Branet, aflat pe coltul scurt (25′). Oaspetii aveau sa deschida scorul in minutul 28, dupa un atac de manual pe traseul Antal-Sanmartean-Wilk. Ultimul a finalizat in plasa si cu aportul Lui Sarghi, care a deviat in mod nefericit. Cu cateva secvente in urma, Igor Prahic si-a aratat limitele tehnice la 7 metri, dupa ce scapase din marcajul fundasilor adversi pentru a doua oara. Marquinhos putea restabili egalitatea inainte de pauza, dar Cerniauskas a fost atent la un balon trimis in forta din afara careului, pe care l-a respins cu mare dificultate de sub bara transversala. La zece minute de la reluarea jocului, Temwanjera nu l-a putut invinge pe Branet cu un sut din intoarcere, tot el fiind la capatul unei mari ratari, in minutul 66, cand portarul Otelului a respins din fata lui Antal pana la zimbabwean, care nu a gasit drumul spre poarta ramasa goala. Recitalul de ratari dat de Temwanjera a continuat pana spre final, cand varful Vasluiului s-a pierdut din nou in fata goalkeeperului galatean. Antal a pus capat emotiilor cu cinci minute inainte de final, din penalti, dupa ce a fost busculat in careu de Branet la un contraatac supranumeric al Vasluiului. Marquinhos a inscris unicul gol al gazdelor, in urma unui penalti dictat la o tinere de tricou a polonezului Celeban la Sarghi. OTELUL: Branet – Sarghi, Sipovic, Miselaricu, Popescu – Cooper, Giurgiu (Tudorie 90′) – Gavrila (V. Astafei 61′), Marquinhos, Iorga (Bajenaru 77′) – Henrique. VASLUI: Cerniakuskas – Celeban, Cordos, Prahic, Musat – Sanmartean, Madson – Viveiros (Lovrecic 57′), Antal, Wilk (Enescu 77′) – Temwanjera (Ad. Patulea 88′).