Pandurii, victorie la pas cu ”U” Cluj

poli - pandurii 2-3Pandurii a reusit sa invinga la scor de neprezentare U Cluj, intr-un meci contand pentru ultima etapa a turului Ligii 1. Gorjenii si-au impus punctul de vedere in partea secunda, cand au fost inscrise si cele trei goluri. Shamsin a deschis scorul din pasa stralucitoare a lui Eric, iar Dos Santos a realizat dubla spre final. Meciul nu a fost lipsit de evenimente, Cristi Balaj fiind nevoit sa le anuleze un gol pandurilor la interventia arbitrului de rezerva. Startul partidei a reprezentat un dialog aprins purtat intre brazilianul Dos Santos si portarul lui „U”. In prima faza, varful gorjenilor a tras puternic din afara careului pe directia lui Veselovsky (3′), care a intervenit oportun, sapte minute mai tarziu, la o pasa la intalnire livrata de Momcilovic. La mijlocul reprizei, Adrovic a reusit performanta de a-l scoate din sarite pe matematicianul Cristi Pustai, caruia nu i-a venit sa creada cand atacantul sau a ratat din 2-3 metri la o lovitura libera executata de Eric.  La scurt timp dupa acest moment, Shamsin a intrat in locul lui Adrovic. Cu un sfert de ora inainte de pauza, Valentin Lemnaru a fost foarte aproape sa inscrie in poarta echipei care l-a imprumutat la „U”, doar interventia de ultim moment al lui Stanca facand ca tabela sa ramana intacta. Shamsin a pus capat primei parti cu o lovitura de cap, la o palma peste transversala, din centrarea de pe partea dreapta a lui Bogdan Ungurusanu. Golul mult cautat de gorjeni a aparut in partea secunda, cand geniul lui Eric a iesit din nou la suprafata – pasa liftata peste apararea Universitatii – iar Shamsin Feiz a fructificat cu un sut simplu din interiorul careului. Minutul 69 a adus golul de 2-0 al gazdelor, initial validat de catre centralul partidei Cristi Balaj, care a revenit asupra deciziei dupa o semnalizare a arbitrului de rezerva. Reusita pandurilor a fost anulata cu intarziere, fapt ce a starnit rumoare in tribunele stadionului Tudor Vladimirescu. Decizia a fost una cat se poate de corecta, in conditiile in care Shamsin, desi primea ingrijiri la marginea terenului, a jucat un balon ce se indrepta spre zona in care se afla. Cu cinci minute inainte de final insa, gorjenii au lovit decisiv prin Dos Santos, din centrarea lui Elton da Silva. Scorul final, 3-0, a fost stabilit de acelasi Dos Santos, in primul minut de prelungire. Pandurii: Stanca – Ungurusan (Buleica 56′), Paraskevas, Mamele, Momcilovic – Anton, Elton da Silva – Alex Dos Santos, Breeveld, Eric – Adrovic (Shamsin 25′, Pleasca 77. U Cluj: Veselovsky – Ciupe, Ninu, Abrudan, Takacs (Rilke 67′) – Bucsa, Kovacs (Calcan 62′)- Tarnacop, Cristocea, Borza (Mendy 54′) – Lemnaru.