Steaua nu mai bate pe nimeni

steaua - basel 1-1Steaua a uitat sa mai castige in Liga 1, si asta nu de ieri de astazi, ci de la sfarsitul lunii octombrie, cand campioana en-titre se impunea la Brasov. Formatia antrenata de Laurentiu Reghecampf a fost nevoita sa se multumeasca cu o remiza la Galati, scor 1-1, pe fondul unui arbitraj execrabil al lui Iulian Dima. Varela a deschis scorul pentru ros-albastri, in vreme ce tanarul Alexandru Tudorie a inghetat tabela cu un sfert de ora inainte de final. Meciul a debutat cu o faza dubioasa consumata in careul ros-albastrilor, la finalul careia Iulian Dima a refuzat sa se lege la cap fara sa-l doara, lasand jocul liber desi, rand pe rand, Szukala, Gardos si Varela au fost loviti in mana de balonul bucuclas care se cerea evacuat din fata portii aparate de Tatarusanu. La mijlocul reprizei, Iulian Dima s-a spalat din nou pe maini, dupa ce a acordat o banala lovitura libera pentru Otelul, in conditiile in care Mihai Pintilii intrase cu talpa pe coapsa panamezului Armando Cooper. Fotbalistic, meciul a inceput undeva in minutul 35, cand Laurentiu Iorga a tras puternic din interiorul careului, Tatarusanu a respins in lateral, de unde Marquinhos nu a putut sa reia in plasa, blocat fiind de Varela. Trei minute mai tarziu, Steaua a deschis scorul prin Fernando Varela. Alex Bourceanu a centrat perfect din lovitura libera, iar fostul aparator al Vasluiului nu a iertat din apropiere. Faza care a precedat golul insa, a fost una de cascadorii rasului. Chipciu a plonjat ca in bazin in preajma careului advers, continuandu-si practic „numarul” inceput la Corona Brasov, cand l-a impresionat mult prea usor pe Florin Marcu cu o cadere de … calciu in careu. Prima parte s-a incheiat cu o ocazie imensa a oaspetilor, dupa ce Alexandru Chipciu nu a izbutit sa transforme in gol pasa pe culoar a lui Andrei Prepelita. Repriza secunda a fost una aproape lipsita de ocazii, asta si pe fondul unei oarecare timiditati a arbitrului Iulian Dima, care a aparut din nou in prim-plan in minutul 73, cand nu a vazut cum un balon centrat de pe partea stanga i-a spart „ceasul” lui Varela. Patru minute mai tarziu, Alexandru Tudorie si-a trecut in CV primul gol in Liga 1, pe fondul unei centrari de senzatie a lui Ciprian Milea, care a recuperat bine in banda in fata lui Paul Parvulescu. Campioana a terminat partida in genunchi, dupa ce Miselaricu si Henrique nu au reusit sa il invinga pe Tatarusanu din cativa metri. OTELUL: Branet – Milea (Miselaricu 80′), Costin, Sarghi, Popescu – Filip, Giurgiu – Marquinhos, Cooper (L. Bajenaru 62′), Iorga (Al. Tudorie 76′) – Henrique. STEAUA: Tatarusanu – Varela, Szukala, Gardos, Parvulescu – Bourceanu, Pintilii (N. Stanciu 46′) – Chipciu (Iancu 66′), Prepelita, Tanase – Piovaccari (Kapetanos 81′). (sursa: www.onlinesport.ro)