Pandurii Tg. Jiu rămâne fără victorie în grupele Europa Legue

pandurii - pacos 0-0La prima prezenta intr-o competitie europeana intercluburi, Pandurii nu a reusit sa isi treaca in cont prima victorie, desi a avut in fata sa un adversar net inferior, pe Pacos Ferreira, in fata careia a remizat alb, scor 0-0. Gorjenii au ratat mult in prima repriza prin Viorel Nicoara, lusitanii avand de partea lor cateva ocazii in partea secunda. Astfel, Pandurii termina pe ultimul loc in Grupa E a Europa League. Pe fondul unei dominari usoare a elevilor pregatiti de Cristi Pustai, Seri l-a incercat de la mare distanta pe Stanca (7′), pentru ca Nicoara, in doua randuri (9′ si 12′), sa nu gaseasca spatiul portii aparate de argentinianul Degra. In minutul 16, Erico a scapat singur spre poarta lui Pacos, finalizand cu o executie in figura nefericitului Degra, care a avut nevoie de cateva momente pentru a-si reveni. Trei minute mai tarziu, Carlao a tras pe directia lui Stanca, dintr-o pozitie foarte buna de finalizare. La mijlocul reprizei, gorjenii au desenat superb, putin lipsind ca tabela de pe Cluj Arena sa se modifice pentru prima data in meci. Nicoara a deviat splendid pentru Ciucur in banda dreapta, care i-a intors serviciul undeva in zona punctului cu var, de unde Nicoara, nemarcat, nu a fost capabil sa cadreze. Minutul 36 a adus un nou moment fierbinte la poarta oaspetilor, dupa ce Eric a centrat perfect in  marginea careului mic pentru Dos Santos, a carui reluare pe coltul scurt a fost in cele din urma citita de goalkeeperul lui Pacos. Diagolul dintre Carlao si Stanca s-a reluat in repriza secunda, cand Manuel Jose a centrat bine din lovitura libera, brazilianul Carlao s-a desprins din marcaj, insa lovitura sa de cap a fost deturnata de bratul fostului goalkeeper al Stelei (64′). Forcingul oaspetilor a continuat cu un sut periculos al lui Hurtado, de putin alaturi. Spre final, Eric a incercat o executie in cros, scoasa si de aceasta data de catre argentinianul Matias Omar Degra (78′). Seara mizerabila a lui Nicoara avea sa se incheie cu zece minute inainte de ultimul fluier, blocat in situatie de unu la unu cu acelasi Degra, la capatul unei pase bune livrate de Eric. PANDURII: Stanca – Pleasca, Paraskevas, Mamele, Momcilovic – Ciucur (Paulinho 72′), Erico, Nicandro – Dos Santos (A. Buleica 57′), Eric, Nicoara (C. Cristea 83′). PACOS: Degra – Tony, Tiago Valente, Ricardo, Helder Lopes – Andre Leao – Manuel Jose (Bebe 73′), Anunciacao, Seri (S. Oliveira 46′), Hurtado – Carlao (Romeu 90′).