Steaua a câștigat ”prima finală” a campionatului cu Astra

steaua - basel 1-1

Steaua s-a impus in fata liderului la zi al campionatului, Astra Giurgiu, scor 3-1, invingand destul de lejer o echipa a Astrei care si-a aratat in multe momente lacunele de ordin mental, cat si fizic. Dupa golul de 1-1 al lui Budescu, Steaua a venit ca un tavalug asupra adversarului, ca in zilele bune, Gardos si Piovoccari facand diferenta. In prima repriza, Alexandru Tudor nu i-a acordat cartonas rosu lui Kapetanos, cele doua echipe urmand sa dea piept si peste trei zile, intr-un meci restant contand pentru turul campionatului Derbiul etapei a debutat cu o ocazie mare a Stelei, dupa ce Kapetanos a profitat de marcajul lejer al lui Andrei Muresan, finalizand cu un cros in stalpul portii. Giurgiuvenii au raspuns prin Yazalde, in minutul 13, cu un sut in blocajul lui Gardos, urmat de William De Amorim, a carui executie a fost parata spectaculos de Tatarusanu. Trei minute mai tarziu, Morais a gafat in careu, iar Adi Popa a inscris cu un sut de apropiere, avand meritul de a fi urmarit un balon care parea pierdut. La mijlocul reprizei, Alexandru Tudor a pierdut din radar momentul in care Kapetanos l-a lovit fara minge pe Andrei Muresan in careu, la o faza fixa, preferand sa le imparta cate un „galben” celor doi jucatori. Latovlevici putea omori meciul in minutul 48, la o diagonala buna venita de la Bourceanu, insa preluarea singur cu Dani Coman a lasat de dorit. La urmatorul atac, Budescu a restabilit egalitatea cu o executie plasata din afara careului, pe fondul unor greseli in lant ale stelistilor. In minutul 65, Kapetanos a primit cadou un luft din partea lui Valerica Gaman, insa Dani Coman nu a fost cuprins de spiritul sarbatorilor, salvand cu o parada fenomenala din fata grecului. Cu un sfert de ora inainte de final, Steaua s-a desprins din nou pe tabela gratie loviturii de cap a lui Florin Gardos, care a scapat din marcajul fundasilor adversi si a reluat imparabil mingea centrata de la coltul terenului de Bourceanu. In minutul 82, Federico Piovaccari a rezolvat ecuatia intalnirii cu un gol simplu, din fata lui Dani Coman, dupa o centrare perfecta a lui Adi Popa. Finalul a fost desenat in rosu, dupa ce Mihai Pintilii si De Amorim au fost eliminati pentru cumul de cartonase. STEAUA: Tatarusanu – Prepelita, Gardos, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Stanciu (Al. Chipciu 55′), Tanase (Varela 79′) – Kapetanos (Piovaccari 68′).ASTRA: D. Coman – Matel, Gaman, Muresan, J. Morais – Yahaya (Seto 69′), Laban – Yoda (Bukari 88′), Budescu (Cristescu 71′), William – Yazalde. (sursa: www.onlinesport.ro)