Șarapova, aproape eliminată de la ”Turneul Campioanelor”

maria eliminataJucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova (N. 3) a învins-o pe rusoaica Maria Șarapova (N..2), cu 6-3, 6-2, ieri, într-un meci din Grupa Albă a Turneului Campioanelor, de la Singapore, dotat cu premii totale de 6,5 milioane dolari. Kvitova, câștigătoarea turneului în 2011, a bifat astfel primul său succes la actuala ediție a competiției, după doar o oră și 16 minute de joc. Bilanțul întâlnirilor directe dintre cele două este acum de 6-3 pentru Șarapova, care câștigase ultimele cinci meciuri cu Kvitova, două chiar anul acesta, 7-5, 6-1 în sferturi la Miami și 6-4, 2-6, 6-3 în finală la Beijing. Cehoaica o învinsese ultima oară pe Șarapova în 2011, la Tokyo. Dacă Șarapova a pierdut meciul de debut în Grupa Albă (7-6, 6-7, 6-2 pentru Wozniacki), Kvitova a fost învinsă de Radwanska (6-2, 6-3). În alt meci jucat joi, daneza Caroline Wozniacki (N.8) a dispus de poloneza Agnieszka Radwanska (N.6) în două seturi, cu 7-5, 6-3. În clasament, înaintea ultimelor partide, Radwanska — Șarapova și Wozniacki — Kvitova, pe primul loc în clasament se află Wozniacki, cu două victorii (4-1 la seturi), urmată de Radwanska, o victorie și o înfrângere (2-2), Kvitova, o victorie și o înfrângere (2-2), Șarapova, două înfrângeri (1-4).