Polo: România a învins Rusia, în Liga Mondială

polo romania - rusiaNaționala de polo pe apă a României a învins formația Rusiei cu scorul de 13-7 (2-2, 2-2, 3-1, 6-2), în Bazinul Steaua din București, într-un meci din Grupa A a Ligii Mondiale. Tricolorii au obținut prima lor victorie în această ediție a competiției, o revanșă după eșecul din meciul tur, încheiat cu 15-5 pentru ruși. Totodată, a fost primul meci oficial pentru noul selecționer sârb al României, Dejan Stanojevic. Prima jumătate a meciului a fost una echilibrată, fapt reflectat și de scorul pe reprize, 2-2 în fiecare din primele două sferturi. În sfertul al treilea, tricolorii au reușit să se desprindă, pentru ca în ultima parte a meciului să se distanțeze decisiv pe tabela de marcaj. Ramiro Georgescu (2 goluri), Nicolae Diaconu (3), Tiberiu Negrean (3), Cosmin Radu (2), Mihnea Chioveanu (1), Andrei Bușilă (1) și Daniel Teohari (1 — penalty) au marcat pentru echipa României, în timp ce pentru ruși au punctat Vladislav Timakov (2), Alexei Rîjov-Alenicev (1), Konstantin Stepaniuk (1), Artem Odințov (1), Roman Șepelev (1) și Ivan Nagaev (1). România, care a fost surclasată și de Serbia cu 18-6, va juca ultimul meci pe 11 martie, la București, partida revanșă cu selecționata țării vecine.