Steaua, noul lider al Ligii I

steauaSteaua Bucuresti a invins vineri seara pe Concordia Chiajna cu 4-0, un scor care a dus echipa ros-albastra in fruntea clasamentului Ligii 1 pentru prima oara in aceasta editie de campionat. Steaua a jucat autoritar si a spart rapid o echipa  venita sa se apere, o diferent uriasa intre cele doua echipe. Trei goluri s-au dat in prima repriza, intr-un joc impulsionat de noua achizitie a Stelei, pusa din prima titular, Lucian Sanmartean. Steaua – Chiajna a fost o restanta din etapa a treia. Steaua a egalat-o pe Astra la punctem, dar are un golaberaj superior, depasind-o chiar daca are un meci mai putin. Lucian Sanmartean a jucat sclipitor la primul meci in tricoul Stelei, vineri seara, contra celor de la Concordia Chiajna. Fostul jucator de la FC Vaslui a aratat ca este noul lider al echipei chiar de la debut. Steaua a inceput din minutul 2 sa preseze, iar Chiajna, venita sa loveasca pe contraatac, s-a trezit inghesuita si fara posibilitati. Steaua a avut 13 ocazii, iar Chiajna doar trei, toate spre final. Steaua a fost echipa mai rapida, atat cu sau fara minge. Acest lucru le-a creat multe posibilitati, totul fiind convertit in goluri si dominatie totala. Cei aproximativ 10.000 de fani ai Stelei prezenti vineri seara pe stadion nu au avut mult de asteptat pentru primul gol. Acesta a cazut in minutul 9. Varela s-a demarcat bine in careu si a primit o minge perfecta de la Adi Popa, reluand puternic in plasa. Golul lui Varela a fost singurul marcat fara o evidenta greseala a adversarilor. Urmatoarele trei au fost cauzate de erori masive din partea Chiajnei. In minutul 32, Chipciu a primit minge in picior dintr-o pasa trimisa inapoi de Leca. Jucatorul Stelei a trecut scurt de portarul Ramniceanu, care a luftat si el o degajare, sutand apoi lejer in poarta goala. Golul de 3-0 a venit de la Sanmartean, in minutul 44. A fost primul gol pentru el in acest sezon. Un gol din penalty, un penalty executat relativ pe centrul portii, care nu a putut fi respins de Ramniceanu desi acesta era pe minge. Chipciu a marcat pentru 4-0 dupa un sut trimis de la mare distanta, o minge scapata in poarta de portarul Chiajnei.