Dinamo se apropie de locurile de Europa League

dinamo - astra 1-0Dinamo s-a impus in fata locului secund din Liga 1, scor 1-0, inscriindu-se astfel cu sanse la ocuparea unui loc de Europa League la finele acestui sezon competitional. Unicul gol al intalnirii a purtat semnatura golgeterului Marius Alexe, care a facut diferenta intr-o intalnire in care giurgiuvenii au adus aminte de echipa care pierdea fara drept de apel in fata Stelei (2-0 in etapa a XIX-a).

Inceputul partidei dintre Dinamo si Astra Giurgiu a fost marcat de sarbatorirea lui Ionel Danciulescu, ajuns intre timp la cel de-al 501-lea meci pe prima scena a fotbalului romanesc. A urmat mai apoi un moment de reculegere in memoria fostului conducator dinamovist Vasile Ianul, in timp ce oaspetii il echipau pe George Florescu pentru prima data in tricoul Astrei. Strict fotbalistic vorbind, primul sut pe spatiul portii lui Silviu Lung jr. a adus si deschiderea scorului. Experienta si-a spus din nou cuvantul, iar Astra, vizibil timorata in meciurile cu miza (vezi meciul din deplasare cu Steaua), a clacat la mijlocul primei parti, cand Alexandru Curtean a facut franjuri defensiva lui Valentin Sinescu si i-a pasat lui Marius Alexe in marginea careului mic, care avea sa trimita in plasa printr-un sut din intoarcere. Trei minute mai tarziu, “cainii” au trecut pe langa dublarea avantajului, intr-o faza in care Ionel Danciulescu si Alexandru Curtean au ratat desprinderea in urma unui carambol in careul giurgiuvenilor. Cu cinci minute inainte de pauza, locul 2 din Liga 1 a avut o semiocazie la sutul din lovitura libera al lui Distefano, in conditiile in care Cristi Balgradean nu a avut de scos niciun sut pe spatiul portii pe parcursul primelor 45 de minute.  La pauza, Sinescu l-a schimbat pe Florescu cu Budescu, insa fotbalul practicat de astrali nu avea sa fie o “poezie”, dupa ce japonezul Seto nu a reusit sa profite de o greseala grava a lui Boubacar, trimitand peste dintr-o pozitie foarte buna. In careul opus, Cosmin Matei a creat unul dintre putinele momente de panica ale “cainilor”. Sut din unghi, respins in lateral de longilinul Silviu Lung jr, urmat de o executie pe directia lui Balgradean pornita din gheata macedoneanului Mirko Ivanovski (80’). In minutul 85, Ionel Danciulescu a fost foarte aproape de a sarbatori cu gol reintalnirea cu cei peste 16.000 de suporteri dinamovisti prezenti in tribunele Arenei Nationale.