CSU Asesoft Ploiești a debutat cu dreptul în ”Eurocup”

asesoft bineCSU Asesoft Ploiești, campioana României, a debutat cu dreptul în Eurocup, când a învins formația rusă Krasîi Oktiabr, la Volgograd, cu scorul de 81-75 (23-20, 20-16, 19-17, 19-22). CSU Asesoft a condus cea mai mare parte a timpului în prima repriză și în sfertul al treilea a avut un avantaj maxim de 16 puncte pe tabela de marcaj (62-46). Gazdele, debutante în competiție, au revenit pe final, s-au apropiat la doar două puncte, 70-72, dar Dee Brown a ieșit la rampă și a oprit forcingul rușilor. În celelalte meciuri din Grupa E, formația turcă Banvit Bandirma a învins echipa israeliană Hapoel Ierusalim cu 80-76, îm timp ce Lietuvos Rytas Vilnius a surclasat pe Partizan NIS Belgrad cu 92-65. În următoarea etapă, CSU Asesoft Ploiești va juca pe teren propriu cu lituanienii de la Lietuvos Rytas Vilnius, pe 22 octombrie, dată la care vor avea loc și partidele Partizan NIS Belgrad — Banvit Bandirma și Hapoel Ierusalim — Krasnîi Oktiabr Volgograd. Anul trecut, CSU a produs o mare surpriză la debutul în Eurocup, prin victoria cu scorul de 97-89 pe terenul puternicei echipe ruse Himki BK.