Mar 11, 2014; Indian Wells, CA, USA; Simona Halep (ROU) during her match against Eugenie Bouchard (CAN) in the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden. Halep won 6-2, 1-6, 6-4. Mandatory Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Madrid

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală la Madrid, turneul WTA Premier Mandatory, unde în 2014 a disputat finala cu Maria Sharapova. Pentru un loc în semifinale o va întâlni pe Irina Begu. Halep a câștigat disputa din optimi cu Timea Bacsinszky, scor 6-2, 6-3, în mai puțin de o oră, timp în care jucătoarea noastră a arătat o dispoziție bună de joc. În permanență agresivă pe lovitura de forehand, Halep s-a sprijinit și pe un serviciu care a făcut diferența și, în final, a înclinat balanța, aducându-i a treia victorie în patru meciuri cu Bacsinszky. Halep a condus în permanență, cu excepția debutului setului al doilea când elvețianca a obținut un break și a preluat inițiativa pe tabelă (2-1). A urmat un break rapid al Simonei, apoi cele două au rămas umăr la umăr până când Halep și-a trecut în cont break-ul decisiv (5-3). Fostul număr 2 mondial a închis meciul cu un game la zero pe propriul serviciu. În sferturile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Irina Begu, colega și prietena ei din echipa de Fed Cup a României. Aceasta înseamnă că, indiferent de rezultat, vom avea o jucătoare în semifinale la Madrid. Cum Victoria Azarenka (cap de serie 5) s-a retras miercuri din competiție din cauza unei accidentări, Simona Halep rămâne principala favorită la câștigarea turneului din capitala Spaniei.