Tenismenul ieşean Răzvan Aghion, pe locul 6 în România, la categoria 11 ani

aghion pe saseLa sfârșitul săptămânii trecute, la Bucureşti a avut loc ”Selecţia de Toamnă” la categoria 11 ani, unde au participat cei mai buni 16 tineri tenismeni din România. Potrivit informațiilor oferite de Dan Teodorescu, ofițerul de presă al Clubului CFR Iași, după un prim tur eliminatoriu în cele două grupe princilale au ajuns opt sportivi, printre ei numărându-se şi Răzvan Aghion, de la CFR Iaşi, antrenat de bunicul său, Vergil Aghion.  După trei meciuri disputate în grupa A, Răzvan Aghion s-a clasat pe locul 3, calificându-se, astfel, în turneul pentru locurile 5-8, unde a obţinut următoarele rezultate: 0-6, 6-2, 6-0 cu Liviu Zamfirache (CSŞ Slobozia) – în semifinale şi 3-6, 5-7 cu Andrei Nica (ASF Zărneşti) – în finala pentru locurile 5-6. În finalele pentru podium s-au consemnat următoarele rezultate: Matei Palcău (CS Major Bucureşti) – Mihnea Zaharia (CS Major Bucureşti) 6-7 (8), 6-4, 6-1 – în finala mică, pentru locurile 3-4, şi Vlad Breazu (CS Târgovişte) – Alexandru Stupar (CSM Sibiu) 6-4, 6-3 – în finala mare, pentru locurile 1-2. De remarcat că ișeanul Răzvan Agion, care nu a împlinit încă 11 ani, s-a clasat pe un onorant loc 6. La feminin, Maria Bianca Andrei (TC Coreco Iaşi-CS CFR Iaşi) s-a clasat tot pe locul 6, prima poziţie a podiumului fiind ocupată de Maria Alexandra Moglan (Sportul Studenţesc Bucureşti), cea care, în turul preliminar a eliminat-o din concurs pe ieşeanca Daria Maria Munteanu (TC Coreco). Primii trei clasaţi la băieţi şi fete vor reprezenta România la turneul „Winter Cup” din Franţa, de la începutul anului viitor. (E.M.)