FC Barcelona nu se regăsește în campionat

FC Barcelona v Celta Vigo - La LigaSurpriză mare, în Primera Division: FC Barcelona a fost învinsă pe teren propriu, scor 0-1, de Celta Vigo, în etapa a 10-a. Unicul gol al meciului de pe Nou Camp a fost marcat de Joaquín Larrivey în minutul 55. Barcelona a trimit balonul de patru ori în transversală. Catalanii marcaseră în precedentele 56 de meciuri jucate pe teren propriu.  Barca i-a avut timp de 90 de minute pe teren pe Neymar, Messi și Suarez, dar, cu toate acestea, nu a izbutit să introducă balonul în plasă. Ultimul dintre ei a jucat în premieră pe Camp Nou, după ce debutase în tricoul Barcelonei în etapa trecută. 71.000 de spectatori au asistat la eșecul favoriților. După victoria Realului (4-0 la Granada) și cea a lui Atletico (4-2 acasă cu Cordoba), Barcelona a juns pe locul al treilea. Mai mult, duminică, poate ajunge chiar pe locul al 5-lea, în funcție de rezultatul meciurilor în care sunt implicate Valencia și FC Sevilla. Barcelona: 13. Claudio Bravo – 22. Dani Alves, 14. Javier Mascherano, 24. Jérémy Mathieu, 18. Jordi Alba – 5. Sergio Busquets (66, 6. Xavi), 4. Ivan Rakitić, 12. Rafinha (66, 7. Pedro) – 9. Luis Suárez, 10. Lionel Messi, 11. Neymar; Celta: 1. Sergio Álvarez – 2. Hugo Mallo, 22. Gustavo Cabral, 20. Sergi Gómez, 19. Jonny Castro – 23. Michael Krohn-Dehli, 6. Nemanja Radoja, 5. Pablo Hernández (69, 28. Borja Fernández) – 14. Fabián Orellana, 11. Joaquín Larrivey (76, 9. Charles), 10. Nolito (88, 17. Lévy Madinda).