România, locul 9 la Campionatul European de handbal feminin

locul 9Naționala feminină de handbal a României a învins formația Poloniei cu scorul de 24-19 (11-9), la Debrecen, în ultimul său meci din Grupa principală 1 a Campionatului European din Ungaria și Croația – EURO 2014. România a avut un debut de meci fulminant și conducea cu 5-0 după aproape șase minute de joc. Polonia a înscris de trei ori la rând și a revenit în joc, dar echipa noastră a avut aproape tot timpul un avans de două-trei goluri pe tabelă până la pauză, cu o singură excepție (10-9, min. 30), la pauză scorul fiind de 11-9. În ciuda faptului că a început partea secundă în superioritate numerică, echipa antrenată de Gheorghe Tadici s-a clătinat timp de câteva minute, a încasat trei goluri la rând și Polonia a luat avantaj în premieră, 12-11 (35). Cu Paula Ungureanu în mare formă în poartă, România a gestionat bine acest moment delicat, a înscris trei goluri consecutive (14-12, min. 39) și a revenit la cârma meciului. România a prins tot mai multă încredere și cu zece minute înainte de final avea cinci goluri în plus pe tabelă, 20-15. Polonia a redus ecartul la trei goluri, 18-21 (55), dar tricolorele au rezistat, chiar dacă au avut un nou hop de trecut, jucând momente bune în dublă inferioritate. Paula Ungureanu (procentaj 50 la sută) a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, iar de la adversare a fost premiată portărița Anna Wysokinska. De menționat că Polonia a ratat trei aruncări de la 7 metri (una apărată de Munteanu). Au evoluat echipele: Polonia: Anna Wysokinska, Izabela Prudzienica – Monika Stachowska, Iwona Niedzwiedz (1 gol), Karolina Siodmiak (3), Marta Gega (1), Agnieszka Kocela (3), Kinga Grzyb, Karolina Kudlacz (3), Katarzyna Janiszewska, Aleksandra Zych, Joanna Drabik, Karolina Zalewska (2), Alina Wojtas, Patrycja Kulwinska (3), Kinga Buzdra (3). Selecționer: Kim Rasmussen. România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Aneta Pîrvuț (1 gol), Oana Bondar (1), Crina Pintea, Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (4), Valentina Ardean-Elisei (3), Georgiana Ciuciulete, Cristina Zamfir, Daniela Băbeanu, Florina Chintoan (2), Laura Chiper (2). Selecționer: Gheorghe Tadici. În clasamentul final al Grupei 1 principale, primul loc a fost ocupat de Norvegia, cu 8 puncte, urmată de Spania, 6 puncte, Ungaria, 6 p, Danemarca, 5 p, România, 5 p, Polonia, 0 p. Vineri, Ungaria și Franța vor juca pentru locurile 5-6 (16,30, ora României), iar în semifinale se vor întâlni Norvegia cu Suedia (19,00) și Muntenegru cu Spania (21,30). România a încheiat competiţia pe locul 9.