Simona Gherman, locul 10 la etapa de Cupă Mondială de la Barcelona

gherman pe zeceSimona Gherman s-a clasat pe locul 10 în proba individuală, la etapa de Cupă Mondială la spadă seniori feminin de la Barcelona. Simona Gherman s-a oprit pe tabloul de 16 după următorul parcurs: tabloul de 64 – 15-8 cu Camilla Batini (Italia); tabloul de 32 – 14-13 cu Elena Şaşarina (Rusia); tabloul de 16 – 12-15 cu Tatiana Andriuşina (Rusia). În urma acestor rezultate, sportiva de la CSA Steaua a încheiat întrecerea pe locul 10, informează frscrimă.ro. Ana Maria Brânză s-a clasat pe locul 20, după ce a părăsit concursul pe tabloul de 32. După 15-10 cu Joanna Halls (Australia), în 64, Brânză a fost învinsă în 32 de poloneza Renata Knapik-Miazga, scor 8-15. Amalia Tătăran (8-10 cu Sophie Haarlem, din Suedia) şi Ana Maria Constantin (5-6 cu Katharine Holmes, din SUA) au fost eliminate în 64. Ana Maria Constantin a terminat pe locul 42, iar Amalia pe poziţia 42. Celelalte spadasine din România au încheiat întrecerea pe următoarele poziţii: Simona Pop – locul 65, Loredana Dinu – locul 66, Ioana Dumitru – locul 85, Maria Udrea – locul 99, Anca Măroiu – locul 123. La competiţie au participat 233 de sportive. Duminică are loc concursul pe echipe.