Handbal masculin: Franța a câștigat al cincilea său titlu mondial în Qatar

Echipa Franței a învins formația Qatarului cu scorul de 25-22 (14-11), duminică, la Doha, în finala Campionatul Mondial de handbal masculin.

Franța a stabilit un record, devenind prima țară cu cinci titluri mondiale la handbal masculin (1995, 2001, 2009, 2011, 2015), devansând România (1961, 1964, 1970, 1974) și Suedia (1954, 1958, 1990, 1999).

”Les Bleus” au apelat la toate resursele lor fizice și mentale pentru a depăși surprinzătoarea echipa a Qatarului, care a demonstrat că a meritat locul în finală, în ciuda criticilor.

Pentru a doua oară în istoria sa, echipa Franței deține în mod simultan cele trei titluri majore, olimpic, mondial și european, fapt nereușit de altă țară.

Acest titlu mondial aduce cu sine și calificarea francezilor la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, din 2016. Qatarul, gazda Mondialului, a devenit prima țară non-europeană care a cucerit o medalie mondială în handbalul masculin, după ce Egiptul (2001) și Tunisia (2005) au ratat acest lucru, terminând pe locul al patrulea.

Franța nu a pierdut decât o finală mondială până acum, contra Rusiei, în 1993.

Condusă de un Nikola Karabatic impecabil, Franța a dominat prima parte a finalei, penetrând apărarea Qatarului și în minutul 23 conducea cu 13-7. Portarul de origine bosniacă al gazdelor, Danijel Saric, prin intervențiile sale, le-a permis qatarienilor să revină în joc și la jumătatea meciului scorul era de 14-11 pentru Franța.

Qatarul a forțat după pauză și a reușit să se apropie la un singur gol, 17-18 (min. 40), dar ”Les Bleus” și-au păstrat avantajul (21-19, 48). Tensiunea a crescut pe final, însă francezii aveau trei goluri în plus pe tabelă în min. 54, 24-21, și au gestionat bine ultimele minute.

În fața a 15.000 de spectatori au evoluat echipele:

Qatar: Saric (14 șuturi salvate), Stojanovic (1) — Markovic (7 goluri), Capote (6), Memisevic (1), Vidal (3), Mallash (3), Benali (1), Madadi (1), Mabrouk, Roine, Al-Karbi, Hassab Alla. Selecționer: Valero Rivera.

Franța: Omeyer (9 mingi salvate) — Fernandez (1), Barachet (3), Narcisse (4), Nyokas (3), N. Karabatic (5), Mahé (1), Sorhaindo (1), Guigou (3), Porte (4), G. Joli, L. Karabatic, Accambray. Selecționer: Claude Onesta.

Spania, campioana mondială din 2013, a ratat și medaliile de bronz după ce a fost învinsă în finala mică de Polonia cu scorul de 29-28 (13-13, 25-26), după prelungiri.

Au evoluat echipele:
Polonia: Szmal, Wichary, Wyszomirski — Daszek (3 goluri), Szyba (8), Jurkiewicz (1), Michal Jurecki (3), Wisniewski (4), Syprzak (6), Krajewski (1), Orzechowski, Bielecki (1), Rojewski, Bartosz Jurecki (2), Grabarczyk, Chrapkowski.
Spania: Pérez de Vargas, Sierra — Rocas (1), Maqueda (3), Gedeón Guardiola (1), Morros, Raúl Entrerríos (2), Ugalde, Víctor Tomás (7), Aginagalde (4), Andreu, Chema Rodríguez (1), Cańellas, Antonio García (4), Rivera (5), Dujshebaev.