HCM Constanța – Știința Bacău 25-23, în Liga Națională de handbal masculin

Campioana HCM Constanța a învins vicecampioana Știința Municipal Dedeman Bacău cu scorul de 25-23 (15-14), joi seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Debutul de meci a aparținut oaspeților, care în minutul 10 conducea cu 5-3. Știința s-a aflat ultima oară în avantaj în minutul 15 (8-7), după care HCM a preluat controlul jocului și s-a desprins la 12-9 (24), iar la pauză a intra cu un avans de un gol, 15-14, după ce băcăuanii reușiseră egalarea.

În minutul 37, campioana avea un avantaj de cinci goluri, 19-14, pe care l-a menținut circa zece minute. Oaspeții au forțat egalarea și s-au apropiat la un gol în min. 57, 23-22, dar în cele din urmă constănțenii au câștigat cu 25-23, după o prestație foarte bună a lui Toma.

Au evoluat echipele:
Știința Municipal Dedeman Bacău: Tamaș, Grigoraș, Erhan — Iancu (1 gol), Rotaru (2 goluri), Bondar (4), Vârtic (4), Masachs (5), Celestin (1), Pinnonen (1), Păunică, Carali, Johannson (1), Câmpan (4), Stan. Antrenor: Mateo Garralda.

HCM Constanța: Stănescu, M. Popescu — Rakcevic (5), Gal, Humet (1), Tucanu, Vujadinovic, Toma (11), Cutura (3), Adzic, Subțirică, Cristescu, Buricea (5), Baican. Antrenor: Zvonko Sundovski.

În clasament, pe primul loc se află HC Odorhei, cu 45 puncte (20 jocuri), urmată de HCM Constanța, 42 p (21 j), HCM Minaur Baia Mare, 41 p (20 j), CSM București, 37 p (20 j),CS Dinamo București, 36 p (20 j), AHC Dunărea Călărași, 36 p (20 j), Știința Municipal Dedeman Bacău, 34 p (22 j), etc.