Mulțumiți cu puțin: CSMS Iași – Rapid București 0-0

multumiti cu putinTactica ultra-defensivă gândită de Nicolo Napoli în meciul cu Rapid, disputat luni seara, în Copou, a dat până la urmă roade, Iașul adăugându-și în clasament un nou punct, care la finalul sezonului ar putea cântări decisiv în salvarea de la retrogradare. Chiar dacă oaspeții au fost mai prezenți în joc și au avut mai multe situații de a înscrie, arbitrul Radu Petrescu refuzându-le în minutul 82 și un penalty, la un henț în careu comis de Voicu, rezultatul înregistrat la finalul jocului pe tabela de marcaj (0-0) este unul echitabil. Daniel Pancu, cel mai bun jucător de pe teren, până la înlocuirea sa, în minutul 30, în urma unei accidentări care a recidivat, a semnat prima mare ocazie de gol a partidei, în minutul 11, șutul de la distanță al acestuia fiind prins, în doi timpi, de Grahovac. În minutul 28, Gecov a fost, din nou, foarte aproape de a-l învinge pe goalkeeper-ul gazdelor, cu un șut înșelător din marginea careului, după o pasă foarte bună a lui Săpunaru. Până la sfârșitul primei reprize, singurul ”eveniment” demn de menționat îl reprezintă faultul dur, comis de Voicu asupra lui Kikas (minutul 36). La reluare, la prima fază mai importantă a gazdelor, acestea au cerut penalty, în urma unui ”duel” mai bărbătesc, produs la limita careului mare, între Garay și Bole (min. 56), însă arbitrul Radu Petrescu nu a arătat nimic. Obligați de situația din clasament, oaspeții încearcă cu disperare să se apropie de poarta lui Grahovac, însă apărarea ieșenilor rezistă cu brio asaltului elevilor lui Cristiano Bergodi. Rapidiștii reușesc, totuși, să bage mingea în poartă, în minutele de prelungire, prin Edu Oriol, printr-o foarfecă spectaculoasă din careul mic, după o centrare a lui Benson, însă golul este anultat de arbitru pe motiv de offsaid. Meciul se termină 0-0, un rezultat care îi mulțumește pe ieșeni, dar care nu fososește prea mult giuleștenilor, care sunt obligați să câștige toate cele patru partide care au mai rămas de disputat până la sfârșitul sezonului, pentru a fi siguri că vor juca și din vară în Liga 1. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Grahovac – Voicu (min. 86 Ciucă), Mihalache, Plămadă, Țigănașu – Ciucur, Crețu, Enescu (min. 56 Braga), Bole – Onduku (min. 71 Bădic), Golubovic; Rapid București: Buchta – Săpunaru, Sapina, Cmovs. J. Oriol – Meulens (min. 78 Martin), Gecov, Garai. E. Oriol – Pancu (min. 32 Kikas), Benson. Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 30-0 a Ligii 1: Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu 1-0, FC Brașov – CFR Cluj 2-2, ASA Târgu Mureș – Viitorul Constanța 6-1, FC Botoșani – CS Universitatea Craiova 2-0, Ceahlăul Piatra Neamț – Astra Giurgiu 1-3, Universitatea Cluj – Gaz Metan Mediaș 1-1, Dinamo – Steaua 1-3 și Oțelul Galați – Petrolul Ploiești 1-1. În clasament: 1. ASA Tg. Mureș – 65 p, 2. Steaua – 63 p, 3. Petrolul – 49 p, 4. Astra – 47 p, 5. CSU Craiova – 47 p, 6. FC Botoșani – 45 p, 7. Viitorul – 42 p, 8. Dinamo – 41 p, 9. CSMS Iași – 39 p, 10. Pandurii Tg. Jiu – 35 p, 11. Concordia – 34 p, 12. FC Brașov – 32 p, 13. Gaz Metan – 31 p, 14. ”U” Cluj – 31 p, 15. Rapid – 30 p, 16. CFR Cluj – 24 p, 17. Ceahlăul – 24 p, 18. Oțelul – 23 p. Etapa viitoare programează întâlnirile: vineri, 9 mai: Pandurii Tg. Jiu – FC Brașov (ora 18.30), Viitorul Constanța – Dinamo (ora 21.00); sâmbătă, 9 mai: CSU Craiova – CSMS Iași (ora 17.00 – în direct pe Digi Sport 1), Petrolul – ”U” Cluj (ora 19.45); duminică, 10 mai: CFR Cluj – FC Botoșani (ora 16.00), Gaz Metan – ASA Tg. Mureș (ora 18.30), Steaua – Concordia (ora 21.00); luni, 11 mai: Astra Giurgiu – Oțelul (ora 18.00) și Ceahlăul – Rapid (ora 20.30). (E.M.)