Steaua, aproape calificată în turul trei preliminar al Champions League

FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-OTELUL GALATI, LIGA 1 (19.04.2015)FC Steaua București s-a impus în meciul disputat, marţi, pe terenul lui AS Trencin şi încheiat cu 2-0 în favoarea campioanei României. Roş-albaştrii i-au asigurat lui Mirel Rădoi un debut european excelent, devenind favoriţi pentru calificarea în turul trei preliminar Champions League.  Primul gol al meciului a venit în minutul 63, când Nicușor Stanciu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, surprinzându-şi portarul advers, care nu a putut apăra mingea. Tabela a fost „închisă” de Jugurtha Hamround în minutul 70, după o centrare perfectă a lui Adi Popa.  De remarcat că cel mai nou transfer făcut de FCSB, atacantul francez Grégory Tadé, a fost introdus pe teren, într-un meci oficial, la o singură zi după ce a semnat contractul. Prima manșă a turului al doilea preliminar din Liga Campionilor, disputată marți seară, a avut parte de rezultate surprinzătoare. Astfel, formația din Malta, Hibernians, a produs cea mai mare surpriza a primei manșe. Maltezii au învins cu scorul de 2-1 campioana Israelului, Macccabi Tel-Aviv. O altă surpriză mare a fost reprezentată de victoria în deplasare a moldovenilor de la Milsami Orhei contra bulgarilor de la Ludogoreț, scor 1-0. Romeo Surdu a fost titular la Milsami, fiind înlocuit în minutul 59 de Cristi Bud. La Ludogoreț, Moți a fost integralist iar Prepeliță a intrat în repriza secundă. Rezultate din prima manșă a turului al doilea preliminar din Liga Campionilor: FK Ventspils (Letonia) – HJK Helsinki (Finlanda) 1-3; Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Milsami Orhei (Moldova) 0-1; FC Midtjylland (Danemarca) – Lincoln FC (Gibraltar) 1-0; APOEL Nicosia (Cipru) – FK Vardar (Macedonia) 0-0; Molde FK (Norvegia) – Piunik Erevan (Armenia) 5-0; The New Saints FC (Ţara Galilor) – Videoton FC (Ungaria) 0-1; Skenderbeu Korce (Albania) – Crusaders FC (Irlanda de Nord) 4-1; Hibernians FC (Malta) – Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2-1; NK Maribor (Slovenia) – FC Astana (Kazahstan) 1-0; AS Trencin (Slovacia) – Steaua Bucureşti (România) 0-2; Partizan Belgrad (Serbia) – Dila Gori (Georgia) 1-0; FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) – Lech Poznan (Polonia) 0-2.