Rapid Bucuresti a retrogradat in Liga a II-a

rapid in bRapid este cea de-a patra echip[ retrogradat[ din punct de vedere matematic, după înfrângerea consemnată, sâmbătă seara, scor 2-1, în deplasarea de la CFR Cluj. Deși a evoluat cu un om în plus din minutul 29, defensiva Rapidului a fost penalizată în partea secundă de Davide Petrucci și de golgeterul Ligii 1, Gregory Tade, care a ajuns la cota „18” în această ediție de campionat. Daniel Niculae a înscris golul de onoare al giuleștenilor. Mihai Mincă, portarul gazdelor, a fost cel mai bun om al echipei clasate pe locul 3 în Liga 1. Înainte de startul meciului, argentinianul Camora a primit o plachetă din partea suporterilor, care l-au considerat cel mai bun jucător al fostei campioane a României în sezonul 2014-2015. Rui Miguel a fost la originea primei ocazii a giuleștenilor. Lusitanul l-a găsit bine în careu pe Daniel Niculae (8) cu o centrare exactă, iar atacantul Rapidului a reluat periculos cu capul spre colțul lung. Mincă s-a întins spre rădăcina barei și a respins cu dificultate in corner. Trei minute mai târziu, Daniel Niculae l-a luat la țintă pe Mihai Mincă, printr-un șut din alunecare. Edu Oriol l-a angajat perfect pe „Nico” în 6 metri. La mijlocul reprizei, Ciprian Deac nu a reușit să îl surprindă nepregătit pe Buchta din lovitură liberă. Portarul Rapidului a scos miraculos de sub bara transversală. Mincă a avut o intervenție pe măsură, în minutul 27, când a lăsat bine un picior în spate, respingând in-extremis balonul reluat de Joan Oriol din apropiere. Alexandru Tudor a rupt echilibrul numeric de pe teren cu o decizie aspră la un duel neregulamentar consumat între Rui Miguel și Ciprian Deac. Jucătorul lui CFR a răspuns violent la un fault comis de adversar, iar Tudor l-a trimis la vestiare pe Deac, Rui Miguel alegaâdu-se cu un simplu avertisment. Prima parte s-a încheiat cu două ocazii imense în dreptul Rapidului. Rui Miguel a fost blocat de fiecare dată de Mihai Minca, autorul unor parade grație cărora scorul înregistrat pe tabelă a rămas neschimbat. Petrucci (61) a deschis scorul cu un șut parabil de la aproximativ 20 de metri. Tade a așezat bine pentru italian, care a prins colțul scurt pentru 1-0. Cehul Milos Buchta poartă o mare vină la această reușită a CFR-ului, la capătul unei faze în care totul a pornit de la o minge pierdută de Daniel Pancu. Situația Rapidului a devenit una critică, în minutul 75, când Gregory Tade a transformat cu mult calm lovitura de pedeapsă obținută de Ionut Larie în duel cu Sapina. Scorul final a fost stabilit înainte de prelungiri de Daniel Niculae, cu o reluare din întoarcere din marginea careului mic. Mihai Mincă a respins în față, iar Niculae a fost omul potrivit la locul potrivit pentru a specula momentul.