Și-au compromis șansele: Știința Miroslava – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2 (0-0)

sanse compromiseȘtiința Miroslava și-a compromis serios șansele de promovare în Liga a II-a, după ce, în penultima etapă, disputată sâmbătă, a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 1-2 (0-0), în fața formației Sepsi Sfântu Gheorghe. Partida a fost una aprig disputată, toate cele trtei goluri ale întâlnirii fiind înscrise în repriza a doua. Oaspeții au deschis primii scorul, prin Coman (min. 57), gazdele reușind egalarea în minutul 90, prin autogolul aceluiași jucător, pentru ca în ultimele secunde Veress să stabilească scorul final. În urma acestui rezultat, Știința Miroslava mai are doar un singur punct avans față de principala sa contracandidată la promovare, formația Bucovina Pojorâta, meciul decisiv care va stabili câștigătoarea Seriei I a Ligii a III-a urmând să se desfășoare sâmbăta viitoare, pe terenul celor de la Pojorâta. În celelalte partide disputate în cadrul etapei a 25-a a Seriei I a Ligii a III-a s-au înregistrat rezultatele: Bucovina Rădăuți – Bucovina Pojorâta 0-3, Aerostar Bacău AFK Csiczereda Miercurea Ciuc 3-1, Sporting Liești – CSM Pașcani 2-3, FC Zagon – Petrotub Roman 0-1. Ceahlăul II Piatra Neamț și Cetatea Târgu Neamț au stat. În clasamant: 1. Știința Miroslava – 49 p, 2. Bucovina Pojorâta – 48 p, 3. Sepsi Sfântu Ghjeorghe – 43 p, 4. Aerostar Bacău – 38 p, 5. Cetatea Târgu Neamț – 37 p, 6. Petrotub Roman – 32 p, 7. AKF Csiczereda Miiercurea Ciuc – 26 p, 8. CSM Pașcani – 25 p, 9. Bucovina Rădăuți – 25 p, 10. Sporting Liești – 15 p, 11. FC Zagon – 10 p. 12. Ceahlăul II Piatra Neamț – 9 p. 13. FC Popăuți – 0 p. Ultima etapă (sâmbătă, 30 mai) programează partidele: Bucovina Pojorâta – Știința Miroslava, Ceahlăul II Piatra Neamț – Bucovina Rădăuți, Petrotub Roman – Sporting Liești, AKK Csiczereda – FC Zagon și Sepsi Sfântu Gheorghe – Cetatea Târgu Neamț. (E.M.)