Alexandra Dulgheru s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

alexa in doiZiua a doua a Open-ului Franței a început cu meciurile a două românce. Pe terenul 16, Alexandra Dulgheru, locul 51 WTA, a dispus în minim de seturi de americanca Nicole Gibbs, clasată pe locul 98 WTA. După 80 de minute de joc tabela indica 6-3, 6-1 în favoarea Alexandrei, care o va întâlni mâine în turul secund al competiției pe reprezentanta gazdelor Alize Cornet, locul 29 WTA. Franțuzoaica a trecut cu 2-1 la seturi (4-6, 6-4, 6-1) de italianca Roberta Vinci și a împărțit victoriile cu Alexandra, ambele meciuri disputate până în prezent disputându-se pe hard. În 2010, Alize a învins categoric 6-1, 6-0 la Hobart, iar Alexandra a învins anul acesta la Doha 6-4, 3-6, 6-1, ambele meciuri disputându-se în turul inaugural al respectivelor turnee. O veste mai puțin bună vine de pe terenul 1, acolo unde Carla Suarez Navarro, locul 8 WTA, a învins-o pe Monica Niculescu. Jucătoarea noastră, clasată pe locul 67 WTA, are un sezon mai puțin reușit și asta s-a văzut și în meciul de astăzi la capătul căruia a cedat cu 6-2, 6-2 tot după 80 de minute. Este a doua înfrângere suferită în acest an în fața spanioloaicei și a patra tot din atâtea întâlniri. Monica ia 10 puncte de clasament și un cec de 27.000 EUR și se va concentra în continuare pe proba de dublu, acolo unde face pereche cu jucătoarea spaniolă Arantxa Parra Santonja și va întâlni în primul tur perechea Timea Bacsinszky (Elveția) / Chia-Jung Chuang (Taiwan).