Breaking News
Ciprian Vasilache.

Așa da: Petrolul Ploiești – CSMS Iași 1-2 (1-1)

După ce, în urmă cu o săptămână ”reușiseră” să facă cel mai prost joc din campionat, pierzând în Copou în fața Concordiei Chiajna, cu scorul de 0-1, fotbaliștii ieșeni de la CSMS s-au revanșat cu vârf și îndesat sâmbătă seara, la Ploiești, învingând cu 2-1 (1-1) pe Petrolul, după cea mai consistentă prestație din actualul sezon. Oaspeții au dominat clar confruntarea din Prahova, fiind cu cel puțin o clasă peste fotbaliștii lui Mihai Stoichiță. De foarte mult timp, CSMS Iași nu a mai evoluat atât de dezinvolt și sigură pe ea în deplasare, ceea ce înseamnă că atunci când se vrea se poate. La prestația excelentă a ieșenilor de pe Stadionul ”Ilie Oană” a contribuit, fără îndoilală, și tactica adoptată de această dată de antrenorul Nicolo Napoli, una mult mai ofensivă, care a pus în evidență calitățile unor jucători considerați până nu demult ca fiind ”terminați”, precum Vasile Gheorghe, Frăsinescu, Mihalache, Enescu, ori Nuno Viveiros. Oaspeții au început foarte bine meciul cu ”găzarii”, reușind să deschisă repede scorul, printr-un ”golazzo” reușit în minutul 11 de Vasile Gheorghe. După numai șapte minute, gazdele reușesc egalarea, prin fundașul central Benga, în urma unei erori a defensivei Iașului. În repriza a doua, oaspeții au pus stăpânire totală pe joc, având mai multe ocazii de a înscrie, însă șuturile lui Bole, Bădic și Enescu nu și-au găsit ținta. În minutul 86, CSMS Iași își vede concretizată dominarea teritorială, reușind să înscrie prin Frăsinescu, la o eroare, de această dată, a apărării gazdelor. Victorie absolut meritată a elevilor lui Nicolo Napoli, care cu cele trei puncte acumulate în urma acestui joc au urcat până pe locul 8 în clasament, la numai șase puncte de play-off. În etapa viitoare, însă, pe CSMS o așteaptă un joc infernal în Copou, împotriva formației Pandurii Târgu Jiu, considerată de majoritatea specialiștilor ca fiind cea mai bună echipă din Liga 1 la această oră. CSMS Iași a evoluat în formula: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu (min. 46 Bădic) – Nuno Viveiros, Mitic, Enescu (min. 86 Ștefan Grigorie), Bole – Vasile Gheorghe (min. 89 Alexandru Crețu), Golubovic. În celelalte partide din etapa a 16-a a Ligii 1, disputate la sfârșitul săptămânii trecute, s-au înregistrat rezultatele: Astra Giurgiu – CS Universitatea Craiova 1-0 și Concordia Chiajna – ASA Târgu Mureș 1-2. În clasament: 1. Astra – 33 p, 2. Viitorul – 29 p, 3. Steaua – 27 p, 4. Pandurii – 27 p, 5. ASA – 25 p, 6. Dinamo – 24 p, 7. CSU Craiova – 22 p, 8. CSMS Iași – 19 p, 9. CFR Cluj – 17 p, 10. ACS Poli – 14 p, 11. Concordia – 13 p, 12. FC Botoșani – 12 p, 13. FC Voluntari – 9 p, 14. Petrolul – 4 p. Etapa viitoare programează meciurile: CSMS Iași – Pandurii Târgu Jiu (vineri, 6 noiembrie, ora 18.00), Viitorul Constanța – Astra Giurgiu (vineri, 6 noiembrie, ora 20.30), FC Voluntari – CFR Cluj (sâmbătă, 7 noiembrie, ora 18.00), ACS Poli Timișoara – Dinamo (sâmbătă, 7 noiembrie, ora 20.30), CSU Craiova – ASA Târgu Mureș (duminică, 8 noiembrie, ora 14.00), Steaua – FC Botoșani (duminică, 8 noiembrie, ora 20.30), Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna (luni, 9 noiembrie, ora 20.30). (E.M.)