during qualifying ahead of the British Formula One Grand Prix at Silverstone Circuit on July 5, 2014 in Northampton, United Kingdom.

Formula 1: Nico Rosberg, învingător în MP al Europei de la Baku

Pilotul german Nico Rosberg de la Mercedes a câștigat, duminică, prima ediție de la Baku al Marelui Premiu al Europei, pe un circuit stradal în lungime de șase kilometri. Plecat din pole position, Rosberg a condus de la început și până la sfârșit, fără să cedeze vreo secundă prima poziție. O cursă dominată autoritar de principalul favorit la câștigarea titlului mondial din acest an. Sebastian Vettel, de la Ferrari, s-a clasat pe doi, în timp ce mexicanul Sergio Perez a obținut in extremis ultima poziție a podiumului, după depășirea lui Kimi Raikkonen în ultimele două tururi. Pentru Perez este al șaptelea podium în Formula 1, egalând cu această ocazie recordul deținut de conaționalul său Pedro Rodriguez în Marele Circ. Al zecelea pe grila de start după accidentul din calificări, Lewis Hamilton n-a reușit să urce mai sus de locul cinci în cursă și pierde teren în lupta cu Rosberg pentru titlul mondial. Rosberg ajunge la 141 de puncte după cursa din Baku și are un avans de 24 de puncte în fața lui Hamilton. Al treilea la general este Vettel, la 45 de puncte în spatele liderului.